Vražda britské poslankyně Jo Coxové zcela přerušila kampaň před blížícím se hlasováním o Brexitu a vnesla do příštího týdne další prvek nejistoty.
Oba dva tábory zastavily své akce, své vystoupení zrušil guvernér Bank of England Carney a dokonce i Mezinárodní měnový fond kvůli tragické události odložil publikaci svojí analýzy dopadů eventuálního Brexitu. Britská libra sice včera posílila, ale pravděpodobnost Brexitu soudě podle průzkumů veřejného mínění se dál spíše zvyšuje. Očekáváme tak po většinu příštího týdne vysokou nervozitu na trzích.
Kromě britského referenda, které přitáhne lví díl pozornosti, jsou na stole i další události teoreticky zvyšující nejistotu. Verdikt německého ústavního soudu (21.6.) ohledně přístupu ECB ke skupování aktiv (QE) může teoreticky omezit flexibilitu v případě, že by chtěla centrální banka do budoucna natisknout více nových peněz rychlejším tempem.To nemusí být v předvečer britského referenda nijak dobrá zpráva – trhy by spíše při pohledu do budoucna ocenily, kdyby ECB měla větší manévrovací prostor.
A po britském referendu, i když nedojde na žádné štěpení Unie, přijdou v neděli mimořádné španělské volby. Tam podle posledních průzkumů veřejného mínění získává na síle radikální levice, která může z druhé příčky sesadit umírněnější socialisty. V takovém případě opět nemusí být vůbec jednoduché sestavit vládu.
Všechny tyto události mají podle nás po většinu příštího týdne potenciál udržet na evropských trzích strach, oslabit euro a poslat výnosy bezpečných německých dluhopisů načas ještě hlouběji do záporu. Tedy alespoň než budou v pátek ráno známé výsledky britského referenda.
Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny