INZERCE

François Hollande foto: Journées de Nantes

Bloomberg: Hoří auta a není benzin, Hollande má problém a čas se krátí

Jakkoli se François Hollande snažil před nadcházejícími volbami přesvědčit Francouze, že život v zemi se zlepšuje, jeho autoritu nyní podkopávají pouliční násilnosti a stávky.

Po měsících protestů proti vládě Françoise Hollandea jsou někteří demonstranti stále agresivnější, řidiči nákladních vozů nezákonně blokují rafinerie a pálí pneumatiky. Důsledkem jsou fronty u benzinek po celé zemi, píše na svém webu agentura Bloomberg.

V některých městech napříč Francií vandalové poničili sídla Socialistické strany, jemímž členem Hollandeo je, naposledy se to stalo v pondělí. Televize odvysílaly záběry skupinky mladých lidí, kteří vyhnali z hlídkového vozu dva policisty a pak auto zapálili.

Hollandeova obliba je už tak rekordně nízká a střety vedou voliče k otázce, zda je Hollande schopen udržel v zemi pořádek. Při demonstracích byly zraněny stovky policistů – a to za situace, kdy prezident využívá mimořádné pravomoci, aby udržel zákon a pořádek během výjimečného stavu zavedeného po loňských teroristických útocích.

„Vláda se jeví ve velmi špatném světle,“ řekl Bruno Jeanbart, analytik ve společnosti pro výzkum veřejného mínění OpinionWay v Paříži. „Lidé to vidí a nabývají dojmu, že už jsme téměř v občanské válce, kdy je možné všechno. To vše jen posiluje pocit, že už jsme v podstatě v éře po Hollandeovi,“ dodal.

Zatímco Hollande míří do Japonska na čtvrteční summit G7, premiér Manuel Valls a ministr financí Michel Sapin prohlašují, že zásoby pohonných hmot nejsou ohroženy, čímž chtějí ukázat, že vláda má situaci pod kontrolou. V pondělí hlásilo nedostatek paliva 678 pump, zatímco předchozí den to bylo 336 benzinek, uvedla největší národní ropná společnost Total. „Nesmíme dopustit, aby se obyvatelé Francie stali rukojmími,“ řekl Sapin v pondělí. „Vláda to nebude tolerovat.“

Hollande doufá, že náladu voličů pozdvihne před začátkem kampaně fakt, že Francie hostí toto léto Euro 2016. Násilnosti při finále Francouzského fotbalového poháru uplynulý víkend ale ukázaly, že Euro 2016 bude spíš dalším testem schopností bezpečnostních sil. Fanoušci klubů Paris Saint-Germain a Olympique Marseille na ochozech národního stadionu v Paříži v sobotu zapalovali ohně a divákům se dovnitř podařilo propašovat motocyklové helmy, skleněné lahve i plastové trubky.

Stávky v rafineriích a další demonstrace se konají na protest proti Hollandeově snaze usnadnit zaměstnavatelům propouštění a snížit peníze za přesčasy. Ve Francii je nezaměstnanost téměř dvakrát vyšší než v Británii a Německu a socialistická vláda se snaží usnadnit nabírání pracovníků. Jenže Hollande sklidil dvojitý neúspěch: nová opatření zmírnil, čímž vyvolal hněv podnikatelů, a navzdory tomu i pouliční násilnosti.

„Reforma francouzské ekonomiky není nemožná, pokud má prezident silný mandát od veřejnosti, parlamentní většinu a dlouhodobou vizi,“ řekl Bruno Cavalier, hlavní ekonom společnosti Oddo Securuties v Paříži. „V případě prezidenta Hollandea ale ani jeden z těchto tří faktorů neplatí.“

Hollande vložil všechny své naděje na znovuzvolení do ekonomiky, vsadil na to, že přijde dostatečně silné oživení, aby zachránil své křeslo. I kdyby ale nezaměstnanost klesla, Hollandeovi uškodí neschopnost nastolit pořádek v ulicích.

Tři čtvrtiny voličů si myslí, že vláda nezasáhla vůči výtržníkům a projevům vandalismu na demonstracích dost tvrdě. Ukázal to průzkum agentury Elabe pro televizi BMF z 18. května. „Hollande už od začátku neměl respekt. A poslední incidenty jeho obraz na veřejnosti ještě zhoršily,“ řekl Jeanbart.

 

–čtk–