INZERCE

Home Názory Zánik “Ladovské zimy” jako ekonomický fenomén

Zánik “Ladovské zimy” jako ekonomický fenomén

0
Zánik “Ladovské zimy” jako ekonomický fenomén

Konec „Ladovské zimy“ může mít pozitivní národohospodářské dopady, říká Jan Čermák.

Bývaly časy, kdy našinec touto dobou řešil otázku, zdali Vánoce budou na sněhu či na blátě. Zdá se však, že globální oteplování toto zajímavé téma pro společenskou konverzaci dlouhodobě smetlo ze stolu, neboť při nočních prosincových teplotách nad deset stupňů a minimu srážek se není o čem bavit. Ponechme teď stranou neplodnou diskuzi o tom, zdali za říjnové teploty v prosinci může člověk (skleníkové plyny) a pojďme se v čase vánočním lehce zamyslet nad tím, co eliminace “Ladovské zimy” jakožto ročního období může znamenat z ekonomicko-finančního hlediska.

Sezónní nástup topné sezóny na zalidněné severní polokouli byl samozřejmě tradiční pozitivní impuls pro energetická odvětví a na to navázané komodity převážně fosilního charakteru. Neexistence zimy samozřejmě těmto odvětvím krutě nepřeje, což je samozřejmě vidět nejenom na skomírajících cenách uhlí, plynu a ropy, ale dokonce i na tvrdých makroekonomických datech. Například podzimní údaje o průmyslové výrobě v největší ekonomice světa – v USA – jsou již negativně ovlivněny slabým výkonem energetického sektoru a dalších utilit.Tyto sektory, resp. ti nejchytřejší v nich v TOP managementu pak budou muset zvažovat to, zdali negativní nabídkový šok v podobě teplých zim je dočasnou či permanentní záležitostí.

Odchod zimy jakožto ročního období má však své jednoznačné hospodářské klady. Sektor, který z takového vývoje může asi nejvíce profitovat, je stavebnictví, neboť při teplotách vysoko nad nulou se dá nepřetržitě stavět. Pozitivní impulz teplého zimního počasí se v podobném duchu projeví i v dopravě, přičemž asi to největší plus lze čekat v maloobchodě. To, co totiž spotřebitelé ušetří na složenkách za ceny energií, mohou utratit v obchodech, což zvedne tržby a HDP.

Až si tedy sportovně založené rodiny budou po Vánocích balit na hory místo lyží horská kola a pohorky, nemusí to nutně znamenat pro ekonomiku jen újmu. Konec konců po hezké pěší silvestrovské procházce lze stejně dobře posedět a utrácet za jídlo a pití na venkovní zahrádce jako po lyžovačce v aprés ski baru.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Previous article Dobrá centrální banka pro inflaci i přes plot skočí
Next article ČNBlog Miroslava Singera: Jak jsme na tom s konjunkturou a růstem?
mm
Mgr. Ivo Hartmann, MBA - vydavatel zpravodajských portálů Ekonomický deník, Zdravotnický deník a Česká justice. V minulosti byl 1. náměstkem ministra pro místní rozvoj, náměstkem ministra spravedlnosti a vrchním ředitelem ministerstva zdravotnictví pro mezinárodní a ekonomické věci. Na ministerstvu zdravotnictví zodpovídal mimo jiné za přípravu a výkon předsednictví v Radě ministrů Evropské unie. Dříve působil také jako poradce předsedy poslaneckého klubu Karla Kühnla a asistent předsedy Poslanecké sněmovny Milana Uhdeho.