Ivo Hartmann: Kde vzal prezident to číslo? Vládní zmatky kolem 35 miliard

  Včera se ztrátě prostředků z evropských fondů věnovala Česká justice a Ekonomický deník v textu „Miliardy v trapu a muzikanti z MMR“ Dnes se ke stejnému tématu kriticky na adresu vlády a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyjádřil prezident Miloš Zeman.

  „Vláda musela již v předchozích letech nenávratně odepsat něco pod 20 miliard z evropských fondů za roky 2013 a 2014, protože je zkrátka nezvládla utratit. Další přiznání škody mimořádného rozsahu ji čeká letos. Vyúčtování za loňský rok zcela jistě překoná dosavadní neúspěchy. Politici a úředníci pravděpodobně do této chvíle přesně nevědí, jak hodně zlé to nakonec bude. Zářijový odhad ministerstva pro místní rozvoj (MMR), zodpovědného za koordinaci evropských fondů, hovoří o ztrátě 36 až 54 miliard v roce 2015“ uvedl Ivo Hartmann ve svém včerejším komentáři.

  Dříve se podle Zemana mluvilo o tom, že Česko nevyčerpá dokonce 100 miliard korun, a tak teď panuje nadšení, že to bude jen 35 miliard. Podle prezidenta je to ale stejně obrovská částka. „Představte si, co všechno by se za ni dalo postavit,“ poznamenal v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. „Obecně vzato, kdyby někdo v této zemi ukradl 35 miliard, stane před soudem, doufám. A když vlastní laxností, vlastní neschopností nechá propadnout 35 miliard, tak je to špatně a přitom se mu nestane nic,“ řekl prezident.

  Zemanovu kritiku odmítl ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Odkud je to číslo? To je podivné,“ divil se nejdříve šéf hnutí ANO. Vzápětí dodal, že je to nesmysl. Podle něj se nevyčerpá kolem 20 miliard. „Byla to pro nás priorita a udělali jsme pro to maximum a myslím si, že se to povedlo a to číslo 35 miliard není podle našich odhadů správné. Nevím, z čeho pan prezident vychází,“ podotkl ministr financí pro server Novinky.cz.

  Kritiku odmítl rovněž premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), částku 35 miliard, o kterou by mohlo Česko za rok 2015 přijít, však ve svém dnešním oficiálním vyjádření potvrdil. „V tuto chvíli ještě nelze přesně kvantifikovat, kolik z přidělené alokace se nevyčerpá. Ještě před rokem odhady nedočerpání v letošním roce přesahovaly 85 miliard korun, nyní jsou odhady o cca 50 miliard korun nižší a finální čísla mohou být ještě nižší,“ uvedl předseda vlády.

  Podle internetového deníku E15.cz ministerstvo pro místní rozvoj sdělilo, že odhady nedočerpání jsou nyní 36 miliard korun.

  Dnešní vyjádření představitelů vlády tak zcela potvrdila nedělní informace České justice a Ekonomického deníku, že politici a úředníci pravděpodobně do této chvíle vlastně nevědí, o kolik Česká republika nakonec přijde. Rozdílná čísla, uváděná premiérem Sobotkou (ČSSD),  místopředsedou vlády Babišem (ANO) a úřadem jeho ministryně Šlechtové (ANO), naznačují, jak pevně má vláda situaci pod kontrolou.

  -red-

  FacebookTwitter
  Sdílejte
  Předchozí článekMiliardy v trapu a muzikanti z MMR
  Další článekStát zahájí s Kapschem jednání o součinnosti
  Profilový obrázek
  Mgr. Ivo Hartmann, MBA - vydavatel zpravodajských portálů Ekonomický deník, Zdravotnický deník a Česká justice. V minulosti byl 1. náměstkem ministra pro místní rozvoj, náměstkem ministra spravedlnosti a vrchním ředitelem ministerstva zdravotnictví pro mezinárodní a ekonomické věci. Na ministerstvu zdravotnictví zodpovídal mimo jiné za přípravu a výkon předsednictví v Radě ministrů Evropské unie. Dříve působil také jako poradce předsedy poslaneckého klubu Karla Kühnla a asistent předsedy Poslanecké sněmovny Milana Uhdeho.