INZERCE

Prodejna Huawei. Ilustrační snímek. Foto: WIkimedia Commons

Ban na Huawei se v Německu nechystá. Zaměřujeme se na kontrolu rizik, ne přerušení spolupráce, potvrdil šéf Deutsche Telekom

Největší poskytovatel telekomunikačních služeb v Evropě, Deutsche Telekom, je přesvědčen, že vláda německého kancléře Olafa Scholze (SPD) nepřipravuje zákaz používání komponentů a součástek pro 5G infrastrukturu od čínského technologického gigantu Huawei. Zástupci operátora to nepřímo potvrdili na pravidelné telekonferenci s analytiky a investory, se kterými probírali hospodářské výsledky firmy za první čtvrtletí roku 2023. Média v uplynulých měsících spekulovala, že Německo má v plánu přiblížit se přísné politice absolutního zákazu, která se uplatňuje například ve Velké Británii nebo v USA. 

Hlavním důvodem, proč se původně zprávy o možném zákazu používání součástek pro 5G od Huawei začaly objevovat, je rostoucí obava z posilování čínského vlivu a možné špionáže skrze dodávané technologie. Vyšetřováním možného bezpečnostního ohrožení byly pověřeny německý Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI) a ministerstvo vnitra. S informací, že výsledkem vyšetřování bude absolutní zákaz na technologie firem Huawei a ZTE, přišel už v březnu týdeník Die Zeit. 

Teď se zdá, že to se zákazem není tak horké. Ujištění lze spatřovat v prohlášení generálního ředitele telekomunikační společnosti Deutsche Telekom, která je největším telekomunikačním operátorem v Evropě. „Žádný ban týkající se Huawei v Německu není a ani nepřepokládám, že by se na tom do budoucna mělo cokoliv změnit,“ potvrdil v květnu na telekonferenci s investory a analytiky generální ředitel její Timotheus Höttges. Reagoval tak na otázku, jaká je v současnosti pozice operátora ve vztahu k čínské firmě a zda probíhá koordinace kroků s vládou v Berlíně.

„Za Deutsche Telekom mohu potvrdit, že poslední čínské součástky byly z jádra sítě odstraněny. V současnosti využíváme hlavně antény Huawei a existuje zpráva adresovaná bezpečnostním službám, ve které přesně popisujeme, jaké čínské technologie používáme a v jakých částech 5G infrastruktury. Od té doby, co jsme zprávu podali, jsme ze strany bezpečnostních úřadů neobdrželi žádná nesouhlasná stanoviska ani kritiku, sdělil Höttges. 

Informace Die Zeit o tom, že Německo plánuje přísný zákaz využívání součástek pro 5G z Číny, byly překvapivé. Spolková republika totiž v minulosti platila v této otázce za jednu z nejliberálnějších zemí. Pod tlakem USA sice zavedla přísnější kontrolní mechanismy, včetně schvalovacího procesu všech komponent pro kritickou infrastrukturu, na rozdíl od jiných států EU se ale nepřiklonila k přímému zákazu čínských součástek. 

Podle Hötgess má ale firma vždy připraven plán B pro případ, že by se okolnosti změnily neočekávaně a radikálně. „Momentálně se ale zaměřujeme na snižování rizik, ne na přerušení spolupráce. Huawei je náš jediný dodavatel, objem dodávaných komponent jsme ale už v minulosti snížili,“ upřesnil. 

Vyjádření generálního ředitele DT tak naznačují, že vláda u tohoto politického kurzu setrvá. Höttges zároveň zdůraznil, že společnost ve vztahu k čínskému dodavateli uplatňuje přístup nazývaný Open RAN, který předpokládá vzájemnou kompatibilitu všech technologií a součástek – bez ohledu na to, kdo je vyrobil. Ve výsledku tak operátoři 5G infrastruktury dosahují toho, že se jejich závislost na konkrétních dodavatelích snižuje. 

(mig)