INZERCE

Farma Čapí hnízdo u středočeských Olbramovic. Foto: Farma Čapí hnízdo

Babiš rozšířil tým obhájců v kauze Čapí hnízdo. Dalším advokátem bude Eduard Bruna. Zastupoval i Nečase

Expremiér Andrej Babiš rozšířil tým svých právníků v kauze Čapí hnízdo. Novým přírůstkem v něm je známý pražský advokátní matador Eduard Bruna. Ten svůj nástup k Babišovi Ekonomickému deníku potvrdil. Není to první expremiér, po jehož boku se známý advokát vyskytne. Bruna v minulosti spolupracoval s expremiérem a ministrem vnitra Stanislavem Grossem, který u něj koncipoval. Hájil i expremiéra Petra Nečase v takzvané Nagygate.

Kauza padesátimilionové evropské dotace na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo míří po více než šesti letech před soud.

Eduard Bruna zjištění Ekonomického deníku, že se stal členem týmu obhájců Andreje Babiše, potvrdil.

„To je pravda. Čtu teď materiály, je toho 91 tisíc stránek,“ uvedl Eduard Bruna s tím, že má už od klienta podepsanou plnou moc. Prvním Babišovým obhájcem je Michael Bartončík, který expremiéra Babiše zastupuje s kolegou ze své advokátní kanceláře.

Eduard Bruna. Foto: DBK Partners

Andrej Babiš není první expremiér, po jehož boku se známý advokát vyskytne. Bruna v minulosti spolupracoval s expremiérem a ministrem vnitra Stanislavem Grossem, který u něj koncipoval. Hájil i expremiéra Petra Nečase v takzvané Nagygate.

Žalobce Městského státního zastupitelství Jaroslav Šaroch v březnu obžaloval expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho bývalou poradkyni Janu Nagyovou (dříve Mayerovou).

Šéfa hnutí ANO za tu dobu už sněmovna třikrát vydala ke stíhání.

„Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal dne 21. března 2022 obžalobu na dvě fyzické osoby ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo,“ informoval mluvčí žalobců Aleš Cimbala.

S ohledem na pokračování trestního řízení nebudou už žalobci komentovat další děj.

„Podrobnou obžalobou se nyní bude zabývat městský soud v Praze. S ohledem na pokračování trestního řízení nebudou poskytovány k této věci žádné další bližší informace,“ dodal.

Dohoda o vině a trestu?

„Jedné obviněné osobě je podle něj kladeno za vinu, že svým jednáním naplnila skutkovou podstatu zločinu dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie“, píše se v tiskové zprávě městského státního zastupitelství.

Jednání druhé podezřelé osoby je kvalifikováno jako pomoc ke zločinu dotačního podvodu. V kauze čelila obžalobě vedle Babiše i Jana Nagyová, dříve Mayerová.

Podle mluvčího Cimbaly neměl státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ dozoroval, jinou možnost než poslat dvojici před soud.

„Státní zástupce je vázán zákonem a zásadou obžalovací. V této věci byly splněny zákonné podmínky, které trestní řád spojuje s podáním obžaloby. S otázkou případných pochybností svědčících ve prospěch obžalovaných se musí vypořádat příslušný soud,“ podotkl. Kauza se tak míří před Městský soud v Praze.

Andrej Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Kauzu Čapí hnízdo pokládá za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky.

Vinu odmítla i Jana Nagyová. Ta podle neoficiálních informací Ekonomického deníku směřuje k dohodě o vině a trestu.

Andrej Babiš případ označuje za „pseudokauzu”, která jej má poškodit.

Bývalý premiér předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Foto: Tomáš Cikrt

„Udržuje se to v mediálním prostoru dodnes pro případ, kdybych se rozhodl kandidovat na prezidenta,“ prohlásil, když Sněmovna naposledy jednala o jeho vydání.

Babišovi a Nagyové v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest.

Účelový pohyb s firmou

O čem je kauza Čapí hnízdo? Farma Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele, aby následně získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka.

Na dotaci by farma jako součást Agrofertu farma neměla nárok, po nějaké době se společnost pod holding zpět začlenila. Andrej Babiš vlastnil holding do února 2017, následně ho vložil do svých svěřenských fondů.

Andrej Babiš od počátku vyšetřování odmítá, že by se kolem farmy děly nezákonnosti, Jana Mayerová tvrdí, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

Vyšetřovatel Pavel Nevtípil začal stíhat více podezřelých, členy Babišovy rodiny nebo dřívějšího místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Pavel Šaroch v květnu 2018. Předpředloni pak Šaroch podle ČTK zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Detektiv Nevtípil skončil

Ekonomický deník loni 14. května informoval o tom, že letitý vyšetřovatel pražské hospodářské kriminálky (a zároveň Čapího hnízda) Pavel Nevtípil odchází do civilu.

Informace o Nevtípilově odchodu potvrdilo Ekonomickému deníku hned několik zdrojů, jeho kolegů i známých. Podle těchto poznatků Nevtípil uzavřel spis v kauze Čapí hnízdo a napsal návrh na podání obžaloby.

„Končí k poslednímu květnu, měl toho dost, tlaky, sledování a odposlouchávání kvůli kauze Bereta. Prý byl prověřovaný i kvůli kauze Vladimíra Sitty, známého z kauzy pražského Dopravního podniku,“ sdělil Ekonomickému deníku jeden z oslovených zdrojů.

„Dobojoval, co víc, spis Čapí hnízdo je uzavřený. Je připravený návrh na podání obžaloby,“ potvrdil zjištění Ekonomického deníku Nevtípilův kolega.

O vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila se několikrát zajímala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). A to z různých popudů.

Nevtípil schytal i několik mediálních políčků od premiéra Andreje Babiše, jehož se Čapí hnízdo úzce týká. Babiš o něm za přítomnosti médií opakovaně prohlašoval, že jako policista dopomohl konkurenci připravit o firmu podnikatele Vladimíra Sittu mladšího.

Jde o případ společnosti Neograph, známé z kauzy údajně předražených jízdenek pro pražský Dopravní podnik a sedmnáctihaléřových provizí, putujících do Karibiku. Nevtípil v minulosti Sittu juniora vyšetřoval kvůli tunelování Neographu, Vrchní soud v Praze nakonec Sittu  očistil.

A právě případ tunelování Neographu, které Vrchní soud v Praze neshledal trestným činem, se stal Nevtípilovým velkým problémem v roce 2019. V hlavní roli toho, kdo vykročil proti Nevtípilovi, dnes už bývalý ředitel pražské policie Jan Ptáček.

„Šéf odboru hospodářské kriminality Jiří Tauber dostal od Jana Ptáčka pokyn, aby si vyžádal na Městském státním zastupitelství poslední rozsudek ve věci Sitta. A tento rozsudek nařídil poslat pod hlavičkou Kongresky (tak se přezdívá budově pražské policie – pozn. red.), na Generální inspekci bezpečnostních sborů s návrhem na opětovné prošetření kauzy Sitta. Ptáček vystřelil na člověka do vlastních řad,“ sdělil Ekonomickému deníku jeden z dobře informovaných zdrojů Ekonomického deníku.

Tato zjištění Ekonomického deníku pak verifikovalo i ředitelství pražské policie.

„Lze potvrdit, že zmíněný osvobozující rozsudek byl Městským státním zastupitelstvím v Praze doručen vyšetřujícímu odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství policie k takzvanému založení do spisu. S ohledem na určité pasáže rozsudku, ve kterých soudkyně Vrchního soudu uvedla směrem k vyšetřovateli Nevtípilovi poměrně závažná podezření, byl tento rozsudek postoupen Generální inspekci bezpečnostních sborů k prověření,“ odvětila na jednu z otázek Ekonomického deníku mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Pro GIBS není jméno Pavla Nevtípila neznámé. Ne snad proto, že by byl vyšetřovatel citlivých případů usvědčen z trestné činnosti, ale proto, že GIBS se o něj zajímala hned poněkolikáté.

Ekonomický deník v minulosti psal například o pokusu sejmout vyšetřovateli Čapího hnízda a jeho kolegům otisky prstů a DNA a to kvůli údajným únikům z vyšetřování.

Jan Hrbáček