INZERCE

Babiš riskuje kvůli americkým vrtulníkům další konflikt s Evropskou komisí

Český premiér Andrej Babiš riskuje další problém s Evropskou komisí. V Evropské unii mimořádně neoblíbenému Donaldu Trumpovi slíbil při své březnové návštěvě v Bílém domě podporu pro nákup amerických vrtulníků pro Českou armádu. Nepustil tak do hry italské stroje AW 139, které by byly o několik miliard levnější než americké Black Hawky.

Ministr obrany Lubomír Metnar 24. 5. převzal z rukou amerického velvyslance Stephena Kinga oficiální nabídky, podle které by tucet helikoptér UH-60 Black Hawk stálo přes 13 miliard Kč. Italské stroje by byly přitom na pořízení o 5 miliard levnější a další miliardy by se uspořily v rámci životního cyklu. Ministerstvo obrany si je rozdílu velmi dobře vědomo; má totiž k dispozici výsledky marketingového průzkumu, v jehož rámci američtí i evropští výrobci poskytli cenové údaje.

I když je akvizice vrtulníků pro Armádu ČR v kolonce strategických nákupů, které jsou mimo režim zákona o veřejných zakázkách, ´nakopnout´ výrobce z EU způsobem, jakým to předvádí Babišova vláda, nebude bez následků. Precedent tu už je. Před deseti lety Evropská komise zahájila řízení proti České republice za přímý nákup transportních letounů C-295 CASA a nepřipuštění nabídky konkurenčních a v Itálii vyráběných letounů C-27 Spartan. Záchranou tehdy bylo, že součástí nákupu byla i výměna za stroje L-159, která o něco snížila cenu a dala nákupu strojů CASA nádech jedinečnosti. V případě amerických vrtulníků ale žádná taková konstrukce nepřipadá do úvahy.

O tématech spojených s pořízením vrtulníků pro Armádu ČR jsme psali v několika článcích připomeňte si některé z nich:

Ohrožují české škodovky národní bezpečnost USA?

Česká vstřícnost vůči administrativě Donalda Trumpa, která se projevuje exkluzivitou pro americké vrtulníky, je přitom ve světle ekonomických zájmů České republiky poněkud naivní. Donald Trump se netají s myšlenkou zavést až 25procentní cla na dovoz evropských automobilů do USA. Zavedení tohoto opatření, které by poškodilo všechny evropské automobilky, Trump v květnu odložil o půl roku, během kterých chce Evropskou komisi dotlačit k výhodám pro americký export do Evropy.

Trump argumentuje studií amerického ministerstva obchodu, podle níž některé dovážené automobily „oslabují naši (americkou) vnitřní ekonomiku“ a jsou hrozbou pro národní bezpečnost. Silný automobilový průmysl je podle Trumpa nezbytný pro zajištění vojenské převahy Spojených států. Pokud jsou české Škodovky pro Trumpa hrozbou pro národní bezpečnost USA, je otázkou, zda je moudré si pro zajištění české bezpečnosti pořizovat americké vojenské vrtulníky.

Jiří Reichl