INZERCE

Optická vlákna. Foto: Pixabay

Armáda uzavřela s radiokomunikacemi, O2 a T-Mobile smlouvu na pronájem optických vláken za 88 milionů

Ministerstvo obrany uzavřelo s Českými radiokomunikacemi a společnostmi O2 a T-Mobile rámcovou dohodu na pronájem optických vláken. Zaplatí za něj za 88 milionů korun s DPH. Smlouva by měla armádě umožnit používání takzvaných nenasvícených optických vláken pro přenos informací mezi lokalitami, které si vojáci určí. Vlákny tedy budou velmi pravděpodobně taktéž proudit utajovaná armádní data, protože podstatná část příloh je začerněna.

Účelem rámcové dohody mezi obranou Českými radiokomunikacemi a dvěma operátory je zabezpečit pro potřeby resortu obrany pro provoz komunikačních a informačních technologií služby elektronických komunikací prostřednictvím nájmu optických vláken na území České republiky.

Rámcová dohoda byla uzavřena na dobu určitou od její účinnosti, nejdříve od 1. 9. 2021 00:00 hodin do 24:00 hodin dne 31. 8. 2025.

Celkový finanční objem za služby, které budou poskytovány podle prováděcích smluv
uzavřených na dílčí veřejné zakázky na základě této rámcové dohody, je objednatelem – ministerstvem obrany – stanoven do výše 72 727 272,72 korun bez DPH, tedy 88 000 000,00 korun včetně 21 procent DPH.

Nájmem optických vláken na území České republiky se například rozumí umožnění používání nenasvícených optických vláken zakončených na optických konektorech v optickém rozvaděči pro komunikační účely (přenos informací) mezi lokalitami určenými prvotním příjemcem služby.

Vlákny tedy budou velmi pravděpodobně taktéž proudit utajovaná armádní data, protože podstatná část příloh je začerněna. Navíc, specialisté, kteří budou jejich pronájem armádě řešit, disponují bezpečnostními prověrkami.

Specialisté, kteří budou pronájem optických vláken armádě řešit, mají bezpečnostní prověrky. Foto: Jan Hrbáček

Dále pak zajištění, dodání a zprovoznění na základě žádosti prvotního příjemce, i aktivní DWDM,
případně CWDM zařízení (DWDM nebo CWDM multiplexer, potřebné optické zesilovače
a optické přepínače) s potřebným počtem lambda kanálů (barev) podle objednávky služby pro
připojení dalších zařízení prvotního příjemce. Nájem případného DWDM (CWDM) zařízení
bude součástí služby nájmu optického vlákna.

Optická vlákna musí vyhovovat minimálně doporučením ITU-T G.652 nebo G.655 a musí
vyhovovat i pro nasazení DWDM (hustý vlnový multiplex) zařízení, volitelnou součástí služby může být v případě poruchového stavu služby využití rezervních vláken do doby obnovy původních vláken.

V případě nájmu hustého vlnového multiplexu DWDM zařízení umožní poskytovatel monitoring uvedeného zařízení prvotního příjemce minimálně na úrovni SNMP protokolu. Protokol SNMP je asynchronní, transakčně orientovaný protokol založený na modelu klient/server. Strana, která posílá požadavky (SNMP klient), může být např. jednoduchý snmp browser či složitý NMS (Network Management Systém), na straně zařízení je SNMP agent (SNMP server), který na požadavky odpovídá. Výjimku tvoří tzv. trapy, které agenti vysílají asynchronně při výskytu jednotlivých události (výpadek proudu, větráku, překročení mezních údajů, objevení nového zařízení).

Podrobnosti lze dohledat v uzavřené rámcové smlouvě zde.

(hrb)