Úterý, 30. listopadu, 2021

Armáda nakupuje pro vojáky zimní ponožky. Má na to skoro 35 milionů korun. Dodá je firma z Krnova

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Armáda nakupuje pro vojáky zimní ponožky. Cena zakázky může dosáhnout až téměř 35 milionů korun, ministerstvo obrany uzavřelo s dodavatelem rámcovou smlouvu. Ponožky pro vojáky dodá severomoravský výrobce. O kontrakt se ucházeli tři uchazeči.

Bude zima, bude mráz, lidé pracující venku budou potřebovat teplé oblečení. Ministerstvo obrany proto před časem vyhlásilo soutěž na dodání zimních ponožek pro vojáky. O kontrakt se ucházeli tři uchazeči. Ponožky vyrobí a dodá firma Northman Outdoor z Krnova. Pokud bude vyčerpána celková hodnota nakupovaného sortimentu z rámcové smlouvy, armáda za ponožky zaplatí s DPH 34 469 899 korun.

Součástí zakázky jsou čtyři druhy ponožek. Armáda se podle informací z ministerstva obrany zavazuje odebrat zboží minimálně 50 procent z celkového objemu finančních prostředků nasmlouvaných v rámcové dohodě.

„Aktuální potřeba ponožek a jejich typů bude upřesněna v průběhu let trvání rámcové dohody a dodávky budou realizovány na základě dílčích výzev k plnění. Celkově se jedná o desetitisíce až statisíce párů ponožek dle jednotlivých druhů a aktuální potřeby AČR. Provedeni všech typů ponožek musí odpovídat ČSN 80 5801,“ sdělil Ekonomickému deníku mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

A jaké typy ponožek armáda nakupuje?

Ponožky sportovní 2006: Bílé sportovní ponožky s barevnými zónami v místech paty a špice. Ponožky jsou zhotoveny kombinací pletařských vazeb zátažných jednolícních hladkých, žebrových a plyšových (froté) na maloprůměrovém pletacím stroji. Celkové materiálové složení výrobku: bavlna, polyamid, elastan.

Ponožky 2003 TERMO letní: Lehký typ ponožek letního charakteru. Ponožky jsou jednobarevné, v černé barvě. Chodidlová část, nárt, lýtková část jsou hladké. Lýtková část je ukončena standardním pružným lemem, který zabezpečuje optimální svěr nohy. Zpracování paty a špice – vratná klínová pata a špice. Vyrábí se na maloprůměrovém, dvouválcovém pletacím stroji. Celkové materiálové složení výrobku: polyester, polyamid, elastan.

Ponožky 2000 TERMO zimní:  Jedná se o speciální dvoubarevné termo ponožky. Ponožky jsou zhotoveny z kombinovaného úpletu, (pro svůj pružný a svěrný účinek v komfortu nošení a zamezení hrnutí) na maloprůměrovém pletacím stroji. Jsou zhotoveny kombinací pletařských vazeb zátažných jednolícních hladkých, krytých, plyšových (froté) a oboulícních. Celkové materiálové složení výrobku: akryl, vlna, polyamid, elastan.

Ponožky 2000 TERMO: Jedná se o speciální termo ponožky. Ponožky jsou zhotoveny z kombinovaného úpletu, (pro svůj pružný a svěrný účinek v komfortu nošení a zamezení hrnutí) na maloprůměrovém pletacím stroji. Jsou zhotoveny kombinací pletařských vazeb zátažných jednolícních hladkých, krytých, plyšových (froté) a oboulícních. Celkové materiálové složení výrobku: akryl, vlna, polyamid, elastan.

Jaké zimní ponožky si armáda nakupuje a za kolik? To tají, údaje ve smlouvě začernila. Foto: Jan Hrbáček

Zakázka byla Jana Pejška z ministerstva obrany soutěžena formou otevřeného řízení § 56 zákona 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek.

O zakázku se v soutěži ucházeli tři uchazeči. S nejnižší nabídkou zvítězila společnost Northman Outdoor s.r.o. Podrobnosti k účastníkům soutěže a jejich cenovým nabídkám jsou volně přístupné na následujícím odkazu.

Za vítězným Northman Outdoor skončil se svou jako druhý se svou nabídkou František Pobořil z Rožnova pod Radhoštěm, který nabídl sortiment za 39 876 232,44. Na třetím místě se pak umístila společnost Onskinery GmbH & Co. KG z Německého Pleinfeldu, ta nabídla celkovou částku 51 554 548,50 korun.

„Jde o rámcovou smlouvu, která bude plněna podle konkrétních potřeb a požadavků výstrojní služby armády. Jinými slovy, v této chvíli není možné určit, kolik kusů v jednotlivých kategoriích a v jaké hodnotě bude armáda v rámci této rámcové smlouvy do budoucna nakupovat. Zároveň ale platí, že celková hodnota smlouvy vzešlá ze soutěže je hodnotou maximální, která může, ale také nemusí být v plné výši realizována,“ dodal mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ekonomický deník oslovil s žádostí o poskytnutí podrobností i dodavatele, krnovskou společnost Northman Outdoor.

Na otázky Ekonomického deníku společnost Northman Outdoor neodpověděla ani po urgenci. Foto: Jan Hrbáček

Společnost však na otázky nezareagovala ani po urgenci.

Podle Hlídače smluv ministerstvo obrany uzavřelo s firmou Northman Outdoor od roku 2017 smlouvy v celkové výši 204 milionů korun.

Smlouvy mezi ministerstvem obrany a krnovskou společností Northman Outdoor, jak je vypočetl Hlídač smluv. Foto: Jan Hrbáček

Největší kontrakt mezi ministerstvem a krnovskou společností měl podle Hlídače smluv proběhnout v roce 2017, když resort nakupoval zimní ponožky. Na základě rámcové smlouvy, zveřejněné v Hlídači smluv, mohla armáda nakoupit ponožky až za 46 milionů korun s DPH.

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter