INZERCE

V současnosti se chce Úřad pro ochranu hospodářské soutěže profilovat na odhalování kartelových dohod, říká jeho předseda Petr Mlsna. Foto: Jiří Reichl

Antimonopolní úřad rozdal pokuty za skoro 169 milionů korun, tu nejvyšší dostal Garland

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v minulém roce vydal deset prvostupňových rozhodnutí, ve kterých pokutoval protisoutěžní jednání. Tedy hlavně kartelové dohody a zneužití dominantní pozice na trhu. Výše udělených pokut v součtu dosahuje 168,6 milionu korun. Největší pokutovaný prohřešek se týkal manipulace s cenami zahradní techniky značky Garland.

Výše pokuty pro Garland – téměř 97 milionů korun – je historicky nejvyšším finančním postihem za protisoutěžní jednání v podobě určování cen pro další prodej. Garland se podle prvostupňového rozhodnutí Úřadu dopustil přestupku tím, že v letech 2013 až 2019 uzavíral se svými odběrateli zakázané dohody o určení cen pro další prodej. Cílem těchto dohod bylo vyloučení hospodářské soutěže mezi distributory na trzích zahradní techniky, zahradního vybavení a nářadí na českém trhu.

Druhou nejvyšší pokutu v celkové výši přes 33,9 milionu korun ÚOHS udělil firmám SPIE Elektrovod a ASE, a to za kartelovou dohodu týkající se výběrových řízení na elektromontážní práce zadávané společností ČEPS. Uvedení soutěžitelé v první polovině roku 2018 koordinovali své nabídky a účast v tendrech. Dopustili se tím zakázané spolupráce (tzv. bid rigging). Obě firmy využily možnosti narovnání, za což jim byl finanční postih snížen, jak ÚOHS uvádí ve své výroční zprávě za rok 2021.

Třetí velký případ bude započten až ve výsledcích roku 2022. Olomoucký kraj vypsal před deseti lety soutěž na rozvoj služeb e-Governmentu. Jenže potenciální dodavatelé se mezi sebou dohodli a předložili dvě nabídky. Ta první, za kterou stálo konsorcium vedené společnosti AutoCont CZ s ostatními v roli subdodavatelů, byla vítězná. Krycí nabídku s vyšší částkou podalo ICZ. Letos v lednu bylo vydáno druhé prvostupňové rozhodnutí ÚOHS, kterým byly IT firmám uloženy pokuty v souhrnné výši 79,2 milionu korun.

Výše udělených pokut a počty prvostupňových rozhodnutí ÚOHS za rok 2021. Zdroj: Výroční zpráva ÚOHS

Pokud se některá z pokutovaných firem proti prvostupňovému rozhodnutí Úřadu odvolala, postupuje případ k druhé instanci. Tady ÚOHS loni uložil pravomocné pokuty dosahující celkem 51,9 milionu korun. Z toho padlo 26,7 milionu korun za zakázané dohody, 20,8 milionu korun za zneužití dominantního postavení, 2,04 milionu korun za porušení povinnosti veřejné správou při soutěžích a zbývajících 2,36 milionu korun činila pořádková pokuta za neposkytnutí součinnosti.

Největší případ se týká kolektivního správce autorských práv Intergramu. Předseda ÚOHS Petr Mlsna loni v červnu zamítl rozklad Intergramu a potvrdil tak prvostupňové rozhodnutí, jímž byla tomuto soutěžiteli za zneužití dominantního postavení uložena pokuta ve výši 20,8 milionu korun. Integram podle zjištění Úřadu porušil zákon o ochraně hospodářské soutěže i unijní soutěžní pravidla, když si v letech 2009 až 2014 na provozovatelích ubytovacích zařízení vynucoval poplatky za televize a rádia na pokojích ubytovacích zařízení a nezohledňoval při tom obsazenost pokojů.

Pozoruhodné je, že jména a obory působnosti „hříšníků“ opakují. Také v předminulém roce antimonopolní úřad nejvíc pokutoval IT firmy, dodavatele elektromontážních prací a také kolektivní správce autorských práv.

ÚOHS se dále ve výroční zprávě za rok 2021 pochlubil úspěchy během soudního přezkumu rozhodnutí Úřadu v oblasti hospodářské soutěže. Z dvanácti rozsudků Krajského soudu v Brně byla žaloba proti rozhodnutí ÚOHS v devíti případech zamítnuta a v jednom případě vzata zpět protistranou. U Nejvyššího správního soudu pak Úřad nezaznamenal z deseti případů ani jednu prohru.

(dtr)