INZERCE

Mangan je oblíbený nejen u těžařů, ale také u sběratelů minerálů. Vytváří kresby v ¨různých horninách. Zdroj: Pixabay

Anonymní investoři mohou vydělat miliardy korun na těžbě manganu v Čechách

Kanadský těžební startup Euro Manganese má jediný podnikatelský záměr. Vydobýt ze starých hald u Chvaletic na pomezí středních a východních Čech mangan, kov s rostoucím využitím v bateriích. Pokud vás zajímá, kdo firmu Euro Manganese vlastní, tak máte smůlu. Z veřejných zdrojů se to nedozvíte (text doplněn o vyjádření firmy 27.9.2021 v 9:56).

Před pár dny zveřejnil podnik Euro Manganese novou prezentaci pro investory. Dozvíme se zde, co si firma chystá (těžit 50 tisíc tun manganu ročně ze starých hald v Polabí), jaká je výše investice (celkem 459 milionů dolarů), návratnost (necelých pět let) i kolik na tom firma vydělá. Čistá současná hodnota je 593 milionů amerických dolarů (12,8 miliardy korun), a to při desetiprocentní diskontní míře.

Jedna citlivá otázka však zůstává bez odpovědi: kdo jsou největší akcionáři podniku Euro Manganese. S akciemi firmy se obchoduje na burzách v Austrálii a Kanadě, ale ani to není zárukou transparentního přístupu. Web marketscreener.com odhaluje vlastnictví pouhých 14,4 procenta akcií. Většinu z nich drží top manažeři podniku. Hlavně tedy prezident firmy Marco Antonio Romero a Roman Schlanka, který je ve svých 89 letech doslova legendou kanadského hornictví a geologie.

Největší známí akcionáři podniku Euro Manganese. Nejasné vlastnictví má přes 85 procent akcií. Zdroj. web marketscreener.com

Samotná společnost Euro Manganese komentovala svou vlastnickou strukturu naposledy ve výroční zprávě za rok 2020. Uvedla zde poněkud neaktuální strukturu vlastníků k datu 30. listopadu 2019. Vedle top manažerů zde nalezneme Terra Capital Natural Resource Fund, australský fond zaměřený na investování do malých a začínajících těžebních podniků. Podíly známých vlastníků tehdy byly vyšší, následně byly rozředěny emisí nových akcií.

Struktura největších akcionářů k datu 30.11.2019, který uvedla firma Euro Manganese ve výroční zprávě. Zdroj: Euro Manganese

Snad ani nemá cenu zmiňovat, že český registr skutečných majitelů je i v tomto případě zdrojem bezcenných informací. Jako koncové vlastníky firmy Mangan Chvaletice, což je česká dceřiná společnost Euro Manganese, uvádí trojici jednatelů – Marca Antonia Romera, Pierra Francoise Massého a Jana Votavu.

Euro Manganese na dotazy Ekonomického deníku zareagovala až později – v pondělí 27. září. Jak uvedl ředitel komunikace firmy Ron Shewchuk, celkem 43 procent akcií vlastní institucionální investoři a 13 procent manažeři. Zbytek je rozptýlen mezi zhruba 8 tisíc fyzických osob z celého světa. Vzhledem k tomu, že nikdo nemá více než pět procent akcií, nevzniká informační povinnost vůči regulatorním orgánům.

Těžba schovaná za rekultivaci

Co konkrétně se v lokalitě na pomezí Pardubického a Středočeského kraje chystá? Podle dokumentace předložené investorem do řízení o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) chce firma Mangan Chvaletice s kanadským vlastníkem přetěžit haldy, které v Polabí vyrostly za socialismu při dobývání pyritu. V hlušině nicméně zůstal více než jeden milion tun manganu.

Těžební činnost by měla v katastru obcí Trnávka a Chvaletice začít na přelomu let 2024 a 2025 a potrvá dalších 20 až 25 let. Cílem je získávat z hlušiny okolo 50 tisíc tun manganu ročně. Jižně od hlavní železniční trati Praha – Pardubice vyroste přepracovací závod, ve kterém bude část kovu upravena do komerčně zajímavé formy monohydrátu síranu manganatého. Hlavním odběratelem mají být plánované továrny na výrobu baterií do elektromobilů ve střední Evropě.

Investorovi nelze upřít jistou rafinovanost – svůj projekt částečně maskuje jako rekultivaci území. Do řízení o posouzení vlivu na životní prostředí jej v srpnu loňského roku předložil pod názvem „Recyklace odkaliště Chvaletice – Trnávka“. V dokumentaci opakovaně zdůrazňuje ekologický přínos projektu. „V současné době existuje v rámci zájmového území prokazatelné znečištění, které se z prostoru odkališť šíří do okolního prostředí a blízkého toku Labe,“ uvádí se v dokumentaci určené pro ministerstvo životního prostředí.

Použití termínu těžba považuje zástupce firmy Euro Manganese za zavádějí. „Chvaletický projekt vůbec není žádným dolem. Je to opravdu recyklační projekt. Nebudou zde žádné odstřely, drcení ani mletí horniny a co je nejdůležitější – žádný nový důl ani odpad zde nevznikne,“ odpověděl Ron Shewchuk.

Dotyčné haldy se nachází v sousedství uhelné elektrárny Chvaletice v majetku finančníka Pavla Tykače. I když se zdá, že z hlediska životního prostředí není už v této lokalitě co pokazit, někteří z místních obyvatel jsou jiného názoru. Proti těžbě se vyjádřila například starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková, která má obavy ze zvýšení prašnosti, hluku a zhoršení kvality podzemní vody. Řízení EIA se protahuje, investor dostal za úkol zpracovat další studie a analýzy.

Některé státní organizace jsou k těžebnímu záměru naopak vstřícné. Vládní agentura CzechInvest firmě Mangan Chvaletice loni udělila investiční pobídku. V případě naplnění podmínek, mezi něž patří investování částky 2,5 miliardy korun a vytvoření 399 pracovních míst, získá těžař úlevu na dani z příjmu ve výši až 470 milionů korun. Menší dotaci v objemu 250 tisíc eur firmě letos v březnu udělil inovační fond Evropské unie EIT InnoEnergy.

David Tramba