INZERCE

Zásah elitní slovenské policejní jednotky. Foto: Policie Slovenské republiky

Akce Kaifáš. Detektivové zmapovali, jak se známý slovenský právník snažil zastavit vyšetřování prokurátora

Z poslední velké akce slovenské Národní kriminální agentury vyplývají podrobnosti. Na aktivity známého právníka Marka Paru mají detektivové důkazy ze šifrovací aplikace Threema a z knihy návštěv policejním prezidiu.

Vyšetřovatel obvinil známého slovenského právníka prominentů Marka Paru, že se s týmem stíhaného oligarchy Norberta Bödöra spojil s cílem odstavit státního zástupce Vasila Špirka.

Norbertu Bödörovi se Ekonomický deník věnoval například ZDE nebo ZDE.

„Říká-li se o někom, že jde od Annáše ke Kaifášovi, znamená to, že běhá od jedné osoby (úřadu) k druhé, jen aby něco zařídil. Právě jméno biblické postavy velekněze Kaifáše použila policie pro název akce, při níž zatkla známého právníka Marka Paru. Drží se tak řady biblických názvů, které započali akcí Boží mlýn,“ napsal slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.

Vyšetřovatelé zmapovali časté návštěvy Marka Pary na policejním prezidiu, kam měl chodit koordinovat své kroky s členy policejní skupiny i Norbert Bödör, aby mohli začít stíhat elitního prokurátora Vasila Špirka.

Nyní je právník stíhán za činnost ve prospěch zločinecké skupiny kolem oligarchy Norberta Bödöra a bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara.

Marek Para je poměrně známý advokát, zastupuje známá jména: například bývalého šéfa SIS Ivana Lexu, dnes odsouzeného mafiána Mariana Kočnera a oligarchu Norberta Bödöra, připomněl server Aktuality.sk.

Nyní však právník čelí sám policejnímu obvinění.

Jak zastavit žalobce?

Prokurátor Vasil Špirko se dostal do centra pozornosti v roce 2016, kdy Národní kriminální agentura (NAKA) provedla razii v jeho kanceláři a obvinila ho ze zneužití pravomoci. V tu chvíli mu byly odebrány všechny citlivé případy. Mimo jiné se jednalo o kauzu B.A. Haus.

Špirko chtěl zjistit, zda je v pořádku převod části akcií společnosti, které se dostaly do rukou Roberta Kaliňáka (Směr-SD).

Tehdejší ministr vnitra koupil podíl od dnes již odsouzeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka.

Policie nyní tvrdí, že za stíháním elitního státního zástupce stojí právě Marek Para. Vyplývá to z usnesení o obvinění.

Podle policie měl Marek Para – po dohodě s členy zločinecké skupiny kolem Norberta Bödöra – účelově odstranit státního zástupce Špirka z politicky citlivých případů.

„Marek Para cíleně koordinoval svou činnost se členy výše popsané zločinecké skupiny mimo okruh osob oprávněných seznamovat se s probíhajícím trestním řízením proti Vasilu Špirkovi,“ stojí v usnesení.

Špirko byl obviněn dokonce dvakrát, ale v obou případech bylo jeho stíhání prokuraturou zastaveno. Nakonec ani disciplinární komise státního zastupitelství neshledala v jeho jednání žádné pochybení.

Po vraždě novináře Jána Kuciaka veřejně vystoupil elitní prokurátor a informoval, že podal trestní oznámení na Kaliňáka a policejní špičky pro podezření ze sabotáže.

Případy B.A. Haus a Tempest nebyly nikdy vyřešeny, Špirkův tehdejší nadřízený speciální prokurátor Dušan Kováčik je předal jiným kolegům a vyšetřování vyšumělo do ztracena.

Vyšetřování sabotáže, iniciované Špirkem, zase po několikaměsíčním prověřování zamítla generální prokuratura.

Cesta ke Kaliňákovi

Jedním z klíčových svědků v případu Marka Pary je už zmíněný státní zástupce Vasil Špirko. V roce 2016 vyšetřoval případ daňového podvodníka Ľuboše Vargy, kterého Para zastupoval jako advokát.

Podle Špirky Varga při jednom z výslechů hovořil i o další trestné činnosti, která měla probíhat v souvislosti s výběrovými řízeními na ministerstvu vnitra. V té době stál v čele ministerstva Kaliňák.

„Podle dosavadních závěrů vyšetřování byla situace následující: zatímco Špirko věřil, že našel důležitého svědka v exponovaném případu, Para za jeho zády pracoval na jeho diskreditaci. Spolu s Vargou vypracoval stížnost na Špirka, kterou předal přímo do rukou tehdejšího zvláštního prokurátora Dušana Kováčika,“ píší Aktuality.sk.

Špirko za svým stíháním vidí nejen obhájce Paru, ale i další funkcionáře z tehdejšího vedení policie.

„Svědek (Špirko, pozn. red.) uvedl, že motivaci vnímá ve dvou směrech, přičemž jednotícím faktorem je osoba JUDr. Kaliňáka jako tehdejšího ministra vnitra,“ stojí v policejních dokumentech.

Podle Špirky byl Kaliňák spolu se svým přítelem a tehdejším ministrem financí Jánem Počiatkem podezřelý v kauze B.A. Haus, ale také v jiném případě, o kterém hovořil svědek Varga.

„Výměnou za snížení trestu poskytl informace o praktikách v odboru veřejných zakázek ministerstva vnitra,“ uvedl Špirko.

V modelu, který mu popsal svědek Varga, mělo být legalizováno 200 milionů eur.

Návštěvy policie

Podle Špirka bylo jedinou možností, jak se zbavit podezření, odstavit ho od případů inscenováním trestního stíhání.

Podle svědků to zařizoval právník Para osobně přímo na policejním prezidiu.

Bývalý šéf finančního oddělení Bernard Slobodník například vypověděl, že se s Parou setkal přímo v kanceláři tehdejšího šéfa NAKA.

Z elektronické knihy návštěv policie sledovala Parovy návštěvy na prezidiu s přesností na minuty.

„Když Marek Para odcházel, měl Peter Hraško Parovi říct, že ´všechno je zaplacené a máme dohodu,“ citují Aktuality.sk z policejních zdrojů.

„Po odchodu Marka Pary Peter Hraško svědkovi (Slobodníkovi, pozn. red.) řekl, že Marek Para se významně podílel na tom, aby Špirko jako státní zástupce speciální prokuratury skončil,“ popsal Slobodník vyšetřovateli.

Od Hraška se prý také dozvěděl podrobnosti o případu.

O případu měl hovořit i s tehdejším policejním prezidentem Gašparem.

„Sám Tibor Gašpar řekl, že Vasil Špirko nebude na tyto záležitosti, které jsou ve finanční policii, dlouho dohlížet.“

Oba nadřízení opakovaně žádali Slobodnika, aby odložil další stíhání klíčového muže případu – Vargy – a hlavně aby nebyl vzat do vazby.

„Později si dal věci dohromady a zjistil, že někteří představitelé NAKA skutečně podnikali kroky, a to i v koordinaci s Vargovým obhájcem Markem Parou a samotným Vargou, k diskreditaci práce prokurátora Špirka,“ dodal Slobodník.

Sledování

To však nebylo všechno. Kromě toho měl být elitní státní zástupce sledován. Svědčí o tom bývalý šéf daňových kriminalistů Ľudovít Makó.

„Vasila Špirka začali sledovat v jeho volném čase, zjistili, jakým autem jezdí a také, že má na autě namontované kamery, po těchto informacích svědek inicioval ukončení sledování a odmítl v něm pokračovat,“ parafrázuje vyšetřovatel v usnesení výpověď Makóa.

Záznam ze sledování zaslal tehdejší šéf kriminálního úřadu finanční správy Bödörovi a Gašparovi. Při dalších schůzkách s Bödörem a policejními úředníky pochopil, že sledování státního zástupce Špirka pokračuje v jiném režimu.

Sám Špirko si této posloupnosti také všiml. Proto si nechal do auta nainstalovat kamery.

Novinky z Threemy

Dalším důkazem při řešení Parovy obžaloby je Threema Mariana Kočnera. Ukazuje, že Špirko byl častým předmětem jeho debat nejen s právníkem Parou, ale také s Norbertem Bödörem.

Z komunikace vyplývá, že se Kočner snažil dosáhnout opětovného obvinění elitního prokurátora, aby si získal přízeň tehdejších vládních činitelů. To měl zajistit Para, který se zabýval svým klientem Vargou a podal mimořádný opravný prostředek podle dnes již proslulého paragrafu 363.

„Do středy potřebuji rozhodnutí ohledně té 363 na Špirku. Varga se to bojí podepsat, takže by to musel udělat Marek (Para, pozn. red.). Protože nevíme, jak se zachová Jarik (Jaromír Čižnár, pozn. red.), a nevíme, jak dopadne dnešní koalice, tak Marek bude riskovat, že si spálí prsty…“ napsal Kočner svému „příteli“ Bödörovi.

Nemělo to být zadarmo. Kočner již vymyslel platební mechanismus. Nakonec však v březnu 2018 padla tehdejší vláda Roberta Fica a z podniku nezbylo nic. Problém s případem Špirko však nezmizel. Kočner se začal obávat, že se to obrátí proti jeho právníkovi Parovi.

„V případě Špirky chtějí obvinit nejdříve Paru, to není dobré. Čižnar chce obžalovat všechny. Tohle už je otevřená válka. Kdyby šéf (přezdívka pro Fica, pozn. red.) zasáhl,“ napsal v květnu 2018 Norbertu Bödörovi. O osud svého advokáta se obával už krátce před vlastním zatčením v kauze směnky televize Markíza.

Později se snažil zjistit, jak vypovídal Peter Hraško, s nímž se Para setkal.

„Protože kdyby vypovídal jinak než Para, všichni by šli do pekla. Několikrát jsem na to upozorňoval, že se musíme smířit,“ napsal Kočner Bödörovi začátkem června 2018.

Nakonec si pro něj osobně přišla policie a teprve až tuto středu zatkla a obvinila právníka Marka Paru.

Setkání na chatě

Součástí usnesení o obvinění Pary jsou i citace z odposlechů lovecké chaty u Levic, kde se scházeli politici Směru, otec Norberta Bödöra Miroslav Bödör a také Marek Para a další advokát Pavol Gašpar.

„Advokát není stíhán za konkrétní schůzky; vyšetřovatel zřejmě používá citované rozhovory pouze k tomu, aby prokázal, že se Para aktivně setkával s lidmi ze Směru i z Bödörova okolí,“ uvádějí Aktuality.sk.

„Byl s nimi v kontaktu, což v tomto případě nevylučuje jeho znalost této skupiny jako takové z titulu jeho profese právníka,“ uvádí se v usnesení.

Marek Para byl zatčen ve stejný den jako bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák.

Ve čtvrtek úřad speciální prokuratury informoval o návrhu na vzetí Kaliňáka do vazby. Pro Paru žádá vyšetřovatel vazbu taktéž.

„Státní zástupce však dosud nerozhodl,“ dodává server Aktuality.sk.

Jan Hrbáček