Středa, 25. května, 2022

Afrika se hlásí o česká letadla. Aero Vodochody jedná o prodeji šesti L-39NG do Ghany

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Český výrobce cvičných proudových letadel Aero Vodochody Aerospace může získat dalšího zákazníka. Po Senegalu dala najevo svůj zájem o nové stroje L-39NG také Ghana, jejíž vláda chce podle tamních médií koupit šest letadel za více než 111 milionů eur. Nákup musí ještě schválit ghanský parlament.

Zprávu o dosud neznámém obchodu českého výrobce na africkém kontinentu přinesla ghanská online média, například myjoyonline.com a graphic.com.gh. Včera se k nim přidal mezinárodní zbrojařský web janes.com. Zpráva „unikla“ do médií ve chvíli, kdy ghanské ministerstvo obrany požádalo parlament o schválení půjčky ve výši 111,4 milionu eur (2,8 miliardy korun) na nákup letadel.

Aero Vodochody Aerospace potvrzuje, že s Ghanou o prodeji letadel jedná, ale zatím to prý nelze brát jako hotovou věc. „Mohu potvrdit, že Aero Vodochody jedná s ghanským ministerstvem obrany o dodávce letounů L-39NG. Probíhající obchodní případ ale nebudeme více komentovat,“ uvedla mluvčí podniku Tereza Vrublová.

Podle výrobce je L-39NG lehký proudový letoun schopný plnit roli lehkého bitevníku i stroje pro a výcvik pilotů vzdušných sil. Letoun vychází z aerodynamické koncepce původních L-39, avšak nabízí moderní vybavení a úspornější motor. Strategickým partnerem projektu L-39NG je společnost Omnipol, která jej z 50 procent spolufinancuje.

Stroje L-39NG si zatím závazně objednali dva zákazníci – výcvikové středisko provozované státní společností LOM Praha a Senegal. Zatímco LOM Praha koupí čtyři cvičná letadla, Senegal požaduje čtyři letadla v lehké bojové konfiguraci. Dalším potenciálním zákazníkem, s kteým byl podepsán Letter of Intent, je portugalský SkyTech.

Společnost Aero Vodochody Aerospace se nachází ve stavu před změnou majitele. Penta Investments v roli vlastníka končí. Těsně nadpoloviční podíl má koupit maďarský finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky s vazbami na premiéra Viktora Orbána. Zbylých 49 procent akcií získá skupina Omnipol.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter