Zásoby manganu, které se nacházejí v haldách po starší těžbě nedaleko Chvaletic v Polabí, se mohou stát ložiskem strategického významu. Příslušný návrh vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu a po připomínkovém řízení jej předloží ke schválení vládě. Jedná se o druhý takový návrh, koncem loňského roku ministerstvo navrhlo za strategické ložisko prohlásit také lithium v Krušných horách.

Návrh ministerstva průmyslu vychází z legislativy Evropské unie, která si loni dala za cíl posílit těžbu a zpracování strategicky významných kovů v členských zemích. „Vysoce čistý mangan, který bude z manganové rudy vyráběn, je nezbytný pro většinu lithium-iontových baterií. Evropa disponuje několika ložisky lithia, manganové naleziště vhodné pro bateriové účely je však v Evropské unii jediné, a tím jsou ložiska v oblasti Chvaletic,“ uvedlo ministerstvo průmyslu v návrhu, který se Ekonomickému deníku podařilo získat.

Předkladatel návrhu zmiňuje také pozitivní dopad na veřejné rozpočty. Úhrady za vydobyté nerosty, daně a odvody za zaměstnance, DPH, daň z příjmu právnických osob a další platby přinesou ročně přes 3 miliardy korun, z toho 1,96 miliardy korun ročně bude příjem státního rozpočtu, 764 milionů roční příjem obcí v regionu a 288 milionů korun příjem Pardubického kraje. Na Chvaleticku též vznikne okolo 400 nových pracovních míst.

Jak se Kanaďané dostali k českému manganu

Jedná se o projekt, o kterém Ekonomický deník opakovaně informoval. Kanadští investoři ze společnosti Euro Manganese koupili firmu Mangan Chvaletice a dostali se díky tomu k unikátnímu projektu na využití kovu, který zůstal v haldách po starší těžbě pyritu. I když to tak na první pohled nemusí vypadat, jedná se o lukrativní byznys. Kanadská firma Euro Manganese v létě roku 2022 zveřejnila analýzu, podle které dosahuje čistá současná hodnota projektu 1,34 miliardy dolarů (31 miliard korun).

Výsledným produktem bude vysoce čistý elektrolytický mangan vhodný pro využití v lithium-iontových bateriích, případně také síran manganatý. Zatím je v provozu testovací linka, která dokáže produkovat přibližně 33 kilogramů čistého manganu za den. „S vlastní výstavbou závodu bychom mohli začít v druhé polovině roku 2026. Nájezd závodu je nyní naplánován na přelom let 2028 a 2029,“ uvedl loni v červnu ředitel firmy Mangan Chvaletice Jan Votava.

Mohlo by vás zajímat

Zmíněný závod by měl produkovat 50 tisíc tun manganu ročně po dobu 25 let. Oproti původním plánům nabral projekt několikaleté zpoždění. Například kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) firma získala až v březnu loňského roku; proces EIA trval tři a půl roku.

S akciemi společnosti Euro Manganese se obchoduje na burzách v Torontu a ve Frankfurtu. Navzdory zmíněné čisté hodnotě projektu v Česku, vyčíslené na 1,34 miliardy amerických dolarů, se zatím jedná o „penny stock“ na okraji zájmu investorů. Na kanadské burze se nyní jedna akcie obchoduje za zhruba 0,03 dolaru za kus, tržní kapitalizace celé firmy tak dosahuje pouhých 12,3 milionu kanadských dolarů (210 milionů korun).