Lídr kandidátky Babišova hnutí v krajských volbách v moravskoslezském kraji, současný rektor Vysoké školy báňské (VŠB-TUO), Ivo Vondrák se musel zodpovídat za své podřízené kvůli šikaně na pracovišti. Problémy má škola i s čerpáním dotací.
Mnohamilionové ztráty se na rektora Vondráka valí z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) a školního Centra podpory inovací. Například v projektu Centrum excelence IT4Inovations, jehož cílem bylo vybudovat v České republice národní Centrum excelentního výzkumu v oblasti informačních technologií a celkově na něj škola čerpala z OP VAVpI dotaci 1,742 miliardy korun, byla nalezena řada pochybení a byly uloženy citelné sankce. Například v části výzkumného IT – 6,2 milionu korun, superpočítač – 4,5 milionu, malý cluster – sankce 145 tis. korun. V projektu ENET – Energetické jednotky pro využití netradičních zdrojů energie, v jehož rámci mělo být vybudováno vysokoškolský ústav se zaměřením na výzkum a vývoj technologií a strojního zařízení pro kompaktní energetické jednotky, musela být kvůli administrativním pochyběním snížena dotace o 1,5 milionů korun a zhruba 200 tisíc nebylo vyplaceno vůbec. Celková dotace přesahovala 300 milionů korun. Podrobně jsou jednotlivé projekty a pochybení v nich rozepsány v tomto dokumentu: prehled-vybranych-projektu-vsb-ostrava
Mluvčí VŠB-TUO Klára Janoušková však tvrdí, že informace Ekonomického deníku nejsou správné. „Například u dotací na Centrum excelence IT4Innovations je to méně než polovina. Zbytek jde za partnery projektu, tedy VUT v Brně, Ostravskou univerzitou, Slezskou univerzitou v Opavě a Ústavem geoniky AV ČR,“ uvedla mluvčí, aniž by popřela souhrnnou výši pochybení uvedenou v dokumentu. „Domnělá pochybení se pohybují v řádu desetiny jednoho procenta z celkové výše dotací, které Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) získala a každý, kdo má sebemenší zkušenost se složitými administrativními pravidly EU projektů vám potvrdí, že to je velký úspěch. Navíc, vyúčtování těchto projektů není uzavřeno a už v minulosti se naše univerzita úspěšně bránila proti některým absurdním rozhodnutím pomoci ústavní stížnosti,“ dodala mluvčí. s tím, že pokud by k pochybení došlo, tak má naše univerzita, stejně jako jakákoliv jiná veřejnoprávní instituce, samozřejmě povinnost vymáhat škodu po konkrétních vinících.
Není to však jediný problém VŠB-TUO vedené rektorem Ivo Vondrákem v poslední době. Jím vedená vysoká škola dostala od Státního úřadu inspekce práce pokutu 75 tisíc za nerovný přístup k zaměsntnancům. „Na základě provedené kontroly a zjištěných porušení bylo se zaměstnavatelem (VŠB Ostrava – pozn. red.) vedeno správní řízení. Výsledkem správního řízení bylo uložení pokuty za spáchání dvou správních deliktů. Jednalo se o porušení povinnosti zaměstnavatele se zaměstnancem uzavřít dohodu o provedení práce v písemné formě a porušení spočívající v nezajištění nerovného zacházení se všemi zaměstnanci. Pokuta byla uložena ve výši 75 000 Kč a je pravomocná,“ uvedl Petr Sulek z tiskového oddělení Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
Mohlo by vás zajímat
Všeci kradnů? My jen neodvádíme platby za zaměstnance
Další kandidát ANO, tentokrát senátní, Bohumil Stíbal pravděpodobně neodpovídá stylu politiky, kterou toto hnutí razí. Jak vyplývá z pravomocného rozsudku, tento dlouholetý podnikatel a komunální politik na Berounsku srazil svým tehdejším zaměstnancům část mzdy (záloha na daň z příjmu fyzické osoby), ale státu už je neposlal. Okresní soud v Berouně jeho podnikání označil jako trestný čin neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení, na zdravotní pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a odsoudil ho na 8 měsíců s dvouletou podmínkou. Celý případ se sice odehrál v roce 2000, ale pokud by se Stíbal do Senátu dostal, byl by to pravděpodobně první senátor odsouzený za daňové delikty. O tom, jak by se na jeho senátorské rozhodování díval zbytek kolegyň a kolegů z horní komory se lze jen domýšlet.
Redakce