První ostře sledovanou debatu prezidentských kandidátů v USA máme za sebou. Kdo byl podle trhů vítěz? Soudě podle reakce mexického pesa, které po debatě posílilo o 2 %, to vypadá na Hillary Clintonovou. Nicméně raději si počkejme na dnešní otevření amerických trhů, které jsou přece jenom směrodatnější než ty asijské.
Celková známka, kterou trhy mohly vystavit za včerejší debatu, byla ovšem spíše za “umělecký dojem”, neboť pokud někdo v noční prezidentské debatě hledal konkrétní doporučení pro hospodářskou politiku příští americké vlády, tak se jich nedočkal. Republikánský kandidát Donald Trump se sice několikrát opřel o údajně nevýhodné mezinárodní obchodní dohody, které vyjednaly předchozí americké vlády a nyní dojednává Obamova administrativa, ale to bylo asi tak vše, kde by mohl být vidět výraznější střet nad velkými ekonomickými otázkami.Donald Trump se sice ještě lehce otřel o zpolitizovaný Fed a stačil rychle vyřknout svůj báječný plán na tvorbu nových pracovních míst v podobě snížení korporátní daně pro SME z 35 % na 15 %, ale to bylo z hospodářské oblasti opravdu vše podstatné. Jinak se řešily emaily Clintonové, Trumpovy daně a to, kdo má větší vytrvalost a temperament vládnout ekonomicky a hlavně vojensky nejsilnější zemi světa.
Když jsme ale u toho temperamentu, tak jednu věc první prezidentská debata přece jenom ukázala – byl zde viditelný rozdíl proti televizním střetům prezidentských kandidátů ve stranických primárkách. Prezidentská debata mezi Clintonovou a Trumpem byla daleko kultivovanější než to, co se odehrávalo o stupeň níže mezi Trumpem a smečkou republikánských kandidátů, resp. mezi Clintonovou a B. Sandersem. Je vidět, že čím blíže Bílému domu, tím více se rétorika a vystupování kultivuje a obrušuje. A to je přesně to, co globální finanční trhy chtějí vidět.
Jan Čermák, analytik ČSOB