INZERCE

Uhelná elektrárna. Ilustrační foto: Pixabay

Aktuální vývoj: Povolenky CO2 stále hledají dno

Česká spořitelna dnes vydala další měsíčník týkající se emisí uhlíku a vývoji na trhu s elektřinou. S jejím laskavým svolením text přetiskujeme.

Ceny elektřiny v Německu na začátku září nadále mírně odklesávaly z červnových maxim, aby se v posledních dnech vrátily k růstu. Ceny v ČR pod vlivem pokračujících problémů ČEZu s odstávkami jaderných elektráren (v Temelíně byly odstávky na prvním bloku prodlouženy skoro o měsíc, na druhém bloku o 14. dní) dále rozšířily prémii vůči německým cenám už na více než 1,0 EUR/MWh.

Odstávky jaderných elektráren ČEZ už jsou nekonečným příběhem a v příštím roce se na nich (a tedy na pozitivním CZ-GE spreadu) nic moc nezmění. Hlavním důvodem poklesu cen elektřiny na začátku září byly nadále slabé ceny povolenek CO2. Ty stále trpí vyšším využitím zemního plynu pro produkci elektřiny a také pobrexitovou kocovinou. Ceny energetického uhlí víceméně stagnují, když zavírání přebytečných kapacit v Číně údajně nepostupuje tak rychle, jak by si místní úřady představovaly. Poslední údaje o čínských srpnových importech (+52% r/r) ani o produkci (-11% r/r) nicméně tuhle tezi nepotvrzují a my předpokládáme u uhlí opětovné oživení.
Zajímavé je také sledovat ceny koksovatelného uhlí používaného pro výrobu oceli. Ty na konci srpna začaly prudce růst a nyní jsou od únorových minim zhruba o 150% výše a atakují 200 USD/t. Hlavním důvodem je stejně jako u energetického uhlí omezování
produkce v Číně, kromě toho ale také cyklické oživení čínské ekonomiky tažené fiskálními a monetárními stimuly. Například všechny indexy nákupních manažerů se v Číně dostaly poprvé od roku 2014 zpět nad hranici 50 bodů značící expanzi. Ziskové marže výroby z černého uhlí (clean-dark spready) se po předchozích poklesech (způsobených Brexitem a rostoucím využitím zemního plynu) v posledních týdnech stabilizovaly. Marže u výroby ze zemního plynu se u krátkodobých kontraktů drží již třetí měsíc v pozitivním teritoriu a postupně se zlepšují i na dlouhodobých kontraktech.

Import uhlí do Číny. Zdroj: Bloomberg
Import uhlí do Číny. Zdroj: Bloomberg

V nejbližší době budou důležitými faktory ovlivňujícími ceny elektřiny jednak výsledek jednání producentů ropy 26-28.9. a jednak rozhodnutí EU ohledně zařazení či nezařazení letů do destinací mimo unii do systému obchodování s CO2. Panel spojených národů pro letectví (ICAO) bude mezi 27.9. a 7.10. v Montrealu jednat o historicky první globální dohodě o omezení produkce skleníkových plynů aerolinkami. EU se o zařazení či nezařazení aerolinek do ETS rozhodne na základě výsledků této dohody; případné zařazení (které ale považujeme za relativně málo pravděpodobné) by bylo pro ceny CO2 a tedy pro ceny elektřiny pozitivní Stejně tak by pro ceny zemního plynu a následně pro ceny CO2 a clean-dark spready byl pozitivní náznak dohody mezi OPEC a nečlenskými zeměmi na zastropování nebo dokonce omezení produkce ropy (více článek níže). Nejdůležitějším střednědobým faktorem pro cenu elektřiny ale budou nadále ceny uhlí, kde ve výhledu několika měsíců očekáváme pokračující růst poptávky z Číny.

Petr Bártek, akciový tým, odbor strategické a ekonomické analýzy České spořitelny