Šest miliard korun, taková je hodnota lesních plodin, které v českých, moravských a slezských lesích nasbírali lidé v loňském roce.
„Bedel a hořčáků haldy, ostatní minimum. Hrozný sucho,“ komentovala letošní situaci na webu, kde houbaři sdílí svoje zkušenosti, jistá Janina ze středních Čech. Po nadějně vypadajícím jaru totiž prudce ubylo srážek a mykologové tak doufají, že sezónu ještě stihnou zachránit podzimní deště.
A slavné to s lesní úrodou nebylo ani vloni. Ani to ale neodradilo Čechy, aby do lesa vyrazili častěji než je dlouhodobý průměr – 22krát a trend bude zřejmě pokračovat i letos. „Kdybych sbíral auta, mám jich plný košík,“ komentoval to Čajda na stejných stránkách.
Do lesa ale naštěstí nevyráželi jen pro houby. Na rozdíl od nich totiž malin i borůvek vloni přibylo. Celkem Češi odnosili 40 tisíc tun plodin. To je sice v porovnání s předešlými lety průměrné číslo, vyjádřeno v penězích je to výrazně nad průměrem – skoro 6 miliard Kč. Můžou za to hlavně vyšší tržní ceny sbíraných plodin. Vyplývá to ze zprávy o stavu českých lesů za rok 2015, kterou sestavili odborníci napříč oborem.
I když ve volném čase vyrážejí Češi do lesa stále častěji, pracovní povinnosti je tam vedou o něco méně. Počet zaměstnanců v lesích lehce klesl v roce 2015 o 0,3 % na 97,8 tisíc. Podle zprávy se ale jejich počty už více méně stabilizovaly. Hlavní problém je ale v tom, že práci opouštějí zkušení odborníci. Jednou z příčin může být i to, že mzdy v lesnictví rostou pomaleji než v ostatních odvětvích ekonomiky. Na druhou stranu, státní lesy neplatí (alespoň podle statistiků) tak špatně. Průměrný plat je tu 28 716 Kč.
Vanda Kofroňová