Energetický regulační úřad bude každé čtvrtletí zveřejňovat „indikativní“ ceny plynu. Chce tak zlepšit přehled veřejnosti o optimálních cenách.
Pokud by odběratelé plynu v českých domácnostech donutili obchodníky prodávat plyn za indikativní ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) ušetřili by 5-8 miliard korun. Uvedla to předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.
Jí vedený úřad v poslední době zkontroloval nabídky téměř devadesáti obchodníků s plynem a skoro 200 konkrétních ceníků. Na kontrole zaměstnanci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) spolupracovali s úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a České národní banky. Předmětem jejich zájmu byly ceníky dodavatelů plynu a jejich vzájemné porovnání. „Zjistili jsme, že rozdíly mezi ceníkovými cenami byl velmi velký. Proto jsme se rozhodli stanovit indikativní cenu, podle které si domácnosti budou moci zkontrolovat svůj tarif a zjistit, jak si stojí v porovnání s jinými nabídkami. Tyto ceny budou aktualizovány každý čtvrtrok,“ uvedla Vitásková.
Například na 4. čtvrtletí letošního roku je indikativní cena pro spotřebu do 1,89MWh stanovena na 1011kč/MWh, do od 1,89 do 7,56 MWh je 861 Kč/MWh a v případě ještě vyšší spotřeby pak 811 korun. ERÚ samo přiznává, že indikativní cena je stanovena na horní hranici a úředníci k ní přišli tak, že vzali cenu komodity a připočetli k ní marži (náklady a zisk) obchodníka. Vitásková upřesnila, že vyhlašovaná indikativní cena není závazná a nelze obchodníky za její nedodržení pokutovat.
„Chceme však připravit novou legislativu, která nám umožní zasahovat i do regulace cen plynu. Budeme informovat MPO o našich zjištěných z hloubkové kontroly a diskutovat o tom, jak nastavit podmínky regulace i tohoto odvětví,“ uvedla Vitásková
ERÚ připravuje také nový etický kodex obchodníka, který je v připomínkovém řízení. Obchodníci, kteří se k dodržování kodexu přihlásí a pak jej nebudou dodržovat, budou z tohoto kodexu vyloučeni a toto bude oznámeno veřejnosti.
Jiří Reichl