Už dlouho si Fed nemohl přát hezčí počasí na signalizaci zvýšení úroků – posuďte sami: míra nezaměstnaností pod 5 %, akcie na historických maximech, ceny nemovitostí čtvrtým rokem rostou a jádrová inflace kotví na dostřel 2% cíle.
Přepíše tedy za této konstelace dnes vedení americké centrální banky (FOMC) své hodnocení americké ekonomiky takovým způsobem, že bude prakticky všem jasné, že se příště – tedy 21. září – dočkáme dalšího zvýšení oficiálních úrokových sazeb o 25 bazických bodů? Tak čitelný Fed večer asi nebude. Mezi řádky by nicméně mělo být zřejmé, že FOMC otevírá komunikační vrata k tomu, aby úroky v září mohly být bez velkého překvapení zvýšeny. Tedy samozřejmě pokud bude Fed chtít, resp. data a vnější okolí mu to dovolí.
Nezapomínejme totiž, že do zářijového zasedání FOMC budou zveřejněny ještě dva měsíční reporty z trhu práce, dvoje inflační data a také výsledek HDP za druhý kvartál (první odhad bude již první pátek). Američtí centrální bankéři přitom budou mít dostatek příležitostí připravit trhy na to, že na zvýšení úroků v září dojde. Mimo jiné v srpnu se bude například konat ostře sledovaný slet centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, odkud šéfové Fedu již tradičně vysílají velmi důležité signály do finančního světa.
A co nového tedy asi budeme moci v dnešním komentáři FOMC najít? Především očekávejme zlepšení pohledu na americký trh práce, který se v červnu dramaticky zotavil a také za červenec se dají očekávat (relativně) dobrá čísla. To by měl být pro trhy hlavní a dostatečně jestřábí signál. Dokonce i bez toho, že FOMC se asi neodváží vrátit do svého komentáře frázi o téměř vyrovnaných (makroekonomických) rizicích, která byla předzvěstí utažení měnové politiky v USA. Dalším doplňujícím jestřábím signálem pak bude jeden hlas pro zvýšení úroků z lůna FOMC, který zazní již dnes. Hodí jej do placu centrální bankéřka z kansaského Fedu – Ester L. Georgeová.
Jan Čermák, analytik ČSOB