Lehce horší než minule, ale stále lepší než se čekalo. Tak by se daly shrnout dnes zveřejněné výsledky Ifa (hodnocení stavu ekonomiky firmami v Německu)za červenec.
Už páteční PMI naznačovaly, že se není třeba obávat drastické změny nálad v německém podnikatelském sektoru. Ifo je tak opět pozitivnější, než naznačoval minulý týden zveřejněný ZEW a ukazuje, že trend německé ekonomiky se v letošním roce nijak nemění.
Hodnocení současné situace ze strany firem se dokonce mírně zlepšilo a je na obdobné úrovni jako zhruba před rokem. Naproti tomu mírně poklesla očekávání, avšak přece jen o méně než se čekalo, a navíc zůstávají i nadále nad dlouhodobým průměrem. O rozšiřujícím se po-brexitovém pesimismu německých firem, který by zasáhl investice i zaměstnanost, proto nemůže být řeč.
Podíváme-li se, jak hodnotí ekonomickou současnost a očekávanou budoucnost firmy podle odvětví, je vidět že se oproti červnu mírně zhoršila nálada ve zpracovatelském průmyslu, avšak stále je výrazně lepší než v úvodu roku. Vedle toho větší optimismus panuje mezi stavebními firmami, což fakticky odráží i pozitivní vývoj tohoto odvětví ve srovnání s dalšími zeměmi EU. Na rozdíl třeba od nás či celé EU a eurozóny prožívá německé stavebnictví příznivé časy. Obdobný optimismus panuje i mezi obchodníky, kteří těží z růstu domácí poptávky.
Celkově Ifo – byť o něco málo horší než minule – vyznívá pozitivně a nijak nemění obrázek německého hospodářství v letošním roce. Znamená to, že německá ekonomika má velkou šanci udržet si solidní tempo růstu, a to nejen díky exportu. Pro ČR to znamená, že můžeme očekávat další růst poptávky po tuzemském exportu do Německa. Vzhledem k profilaci našeho exportu bude tento trend nejvíce patrný na výkonu tuzemského automobilového průmyslu.
Petr Dufek, analytik ČSOB