INZERCE

Turecká lira

Puč sice trápí liru a turecké akcie, avšak žádná finanční nákaza se zatím nekoná

Turecký puč úspěšně pokračuje a již přes 50 tisíc lidí musí opustit svá pracovní místa. Mezi nimi i přes 1500 děkanů tureckých univerzit, což – světe div se – odnesla turecká lira několikaprocentním oslabením.

V součtu tak lira od pátečního večera oslabila o slušných 5 %, přičemž hlavní turecký akciový index ztrácí 8 %.
To nejsou zrovna malé propady. Zajímavé přitom je, že potíže na tureckých trzích neznamenají prakticky žádnou nákazu pro zbylé emerging markets. To konec konců platí i o střední Evropě, která jakoby události v Ankaře a Istanbulu vůbec nevnímala. Akcie v regionu vesele posilují dál a měny zůstávají velmi stabilní, což se možná poněkud překvapivě týká dokonce i polského zlotého, jenž byl v posledních měsících zřejmě nejlepším regionálním barometrem tržní nálady na emerging markets.
Zůstaneme-li pak chvíli u zlotého, tak jeho stabilita možná neodráží jen to, že obavy z důsledků tureckého puče nejsou na globální úrovni až tak silné, ale možná i vylepšující se konjunkturální data u našich severních sousedů. Červnová tvrdá čísla z polské ekonomiky byla opravdu velmi silná a lze je Polákům jenom závidět. Například reálné mzdy v korporátním sektoru rostly meziročně v červnu o 6 %, přičemž stejným tempem upalovaly minulý měsíc i maloobchodní tržby a průmyslová výroba. Připočteme-li k tomu fakt, že se platební bilance Polska (tedy jeho běžný účet) průběžně vylepšuje, tak se zlotý opravdu nemusí eventuální nákazy z emerging markets bát. Stejně tak se polská měna nemusí bát ani ratingových agentur, které zdá se už vstřebaly skutečnost, že polští voliči loni “překvapivě” rozhodli o výměně vlády.

Jan Čermák, Analytik ČSOB