Británie by do roku 2040 mohla dovážet až 93 procent spotřebovávaného zemního plynu, dojde-li k útlumu ekonomiky a budou-li chybět peníze na rozvoj domácí těžby. Předpověděl to dnes britský provozovatel rozvodné sítě National Grid.
Británie teď dováží asi polovinu objemu plynu. Těžba z domácích ložisek se ale snižuje a už nějakou dobu se očekává, že závislost Británie na zahraničních dodávkách se zvýší, uvedla agentura Reuters.
National Grid zveřejnila čtyři scénáře možného vývoje. S nárůstem dovozu plynu na 93 procent celkové spotřeby počítá varianta takzvaného pomalého vývoje, která pracuje s možností slabého hospodářského růstu a s limity v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Podle další varianty, která počítá se záměrem plnit dlouhodobé cíle ochrany životního prostředí, vzroste do roku 2040 dovoz zemního plynu na 90 procent celkové spotřeby. Zůstane-li vše při starém, zvýší se dovoz na 75 procent.
Pokud se ale vláda zaměří na zlepšení dostupnosti domácích dodávek a usnadní cestu nekonvenčním způsobům získávání plynu, dovoz suroviny do Británie do roku 2040 klesne, a to na 30 procent. Podle tohoto scénáře by těžba plynu z břidličných formací v Británii mohla začít v roce 2021. Oproti tomu „zelený“ scénář počítá s tím, že do roku 2040 by se břidlicový plyn netěžil.
Všechny scénáře pak počítají s poklesem poptávky po zemním plynu, a to až o 31 procent. Vláda se podle nich také bude nadále držet svého slibu, že do roku 2025 zavře všechny zbylé uhelné elektrárny.
–čtk–