INZERCE

FVE Ochoz. Zdroj: fotobanka spol. Solar Global

Nejrychlejší start má Solar Global. Za poslední rok postavil osm velkých fotovoltaik

Výstavbu fotovoltaických elektráren chce rozjet ve velkém celá řada energetických společností. Zatímco jiní plánují, shánějí povolení nebo hledají dodavatele, firemní skupina Solar Global už staví. Podle zjištění Ekonomického deníku od počátku roku dokončila čtyři velké fotovoltaiky a dvě jsou těsně před spuštěním. Další dvě zprovoznila již loni.

Skupina Solar Global podnikatele Vítězslava Skopala působí v oboru již patnáct let. Aktivně se účastnila již prvního solárního boomu v letech 2009 a 2010, příležitost si nechce ujít ani tentokrát. Osm zmíněných projektů má v součtu instalovaný výkon 14,6 megawattu. Co se týká počtu i výkonu nově postavených velkých fotovoltaik do vlastního portfolia, tak Solar Global překonává všechny ostatní hráče včetně skupiny ČEZ.

„Ano, zde se jedná především o naše vlastní projekty, kde jako každým rokem máme v plánu postavit několik fotovoltaických elektráren a zařadit je do našeho stávajícího portfolia. Současně stavíme několik projektů i pro naše zákazníky a partnery,“ odpověděl manažer společnosti Solar Global Václav Ochotný.

Nové fotovoltaiky v portfoliu skupiny Solar Global

název firmylokalita (okres)udělení licencevýkon (kW)
AGRO PV 8Ochoz (Prostějov)25.4.2023990
AGRO PV 15Příšťpo (Třebíč)18.8.2023911
AGRO PV 3Orlová (Karviná)4.1.20242785
AGRO PV 35Mladějov (Svitavy)18.1.2024950
AGRO PV 6Hulín (Kroměříž)4.3.20242112
AGRO PV 13Přerov-Dluhonice22.3.20241993
AGRO PV 22Moravské Budějovicev řízení3854
AGRO PV 100Přibyslavice (Brno-venkov)v řízení977
Zdroj: ERÚ – přehled licencí

Solar Global je unikátní i tím, že většinu velkých solárních parků staví spolu s bateriovým úložištěm energie. „Je to důležitý stabilizační prvek, který pomáhá eliminovat často zmiňovaný hendikep obnovitelných zdrojů energie, kterým je nestálost a kolísání výroby v čase. U několika projektů se rovněž zabýváme implementací výroby zeleného vodíku a jeho využitím, ať už pro zpětnou přeměnu na elektrickou energii, nebo pro rozvoj dopravy a průmyslu,“ vysvětluje Václav Ochotný.

Původní společnost Solar Global je dnes součástí větší firemní skupiny Global Energy Investments. Ta se vedle projektů na českém území zaměřuje také na stavbu solárních parků ve Španělsku, Rumunsku, Polsku a Německu. Global Energy Investments, který v roce 2021 vydal veřejnou emisi dluhopisů, zmiňuje v prezentaci pro investory, že do roku 2016 chce postavit 140 fotovoltaik o celkovém výkonu zhruba 150 megawattů.

Část nákladů na stavbu nových fotovoltaik pokryje dotace z programu RES+ Modernizačního fondu. Skupina Solar Global se aktivně účastnila první i druhé dotační výzvy. Co se týká druhé výzvy programu RES+, Solar Global získal podporu pro 47 projektů fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu téměř 65 MW. V případě 39 z nich počítá s pořízením bateriového úložiště, jeden projekt zahrnuje investici do elektrolyzéru na výrobu zeleného vodíku.

David Tramba