INZERCE

GasNet je největším provozovatelem plynovodní sítě v ČR. Foto: GasNet

GasNet má zájem o výrobu vodíku plazmovou pyrolýzou, technologii zajistí německý Graforce

Plynárenská skupina GasNet navázala spolupráci s evropským lídrem ve vodíkových technologiích využívajících plazmu, německou společností Graforce. Čeští plynaři podepsali s kolegy z Berlína memorandum o spolupráci v oblasti výroby vodíku prostřednictvím plazmové pyrolýzy. Ta by měla umožnit vyrábět čistý vodík z dostupných surovin a za konkurenceschopnou cenu.

Vodík se dá pomocí pyrolýzy vyrábět z plynů a surovin dostupných v Česku, například ze zemního plynu a biometanu. Zajímavá může být i výroba vodíku z důlních plynů, kdy se dříve problematická ekologická zátěž dá proměnit v nízkoemisní plyn využitelný v průmyslové výrobě nebo energetice.

Pyrolýza nevyžaduje (na rozdíl od takzvaného zeleného vodíku) jako jeden ze vstupů vodu, a šetří tím tento přírodní zdroj. Technologie pyrolýzy by mohla umožnit skupině GasNet vyrábět čistý vodík za přijatelnou cenu pro zákazníky v energetickém a surovinovém průmyslu. Velké uplatnění by pak takto vyrobený vodík našel v dopravě, zejména té těžké nákladní. Ta totiž představuje odvětví, které se bude jinak velmi těžce a složitě dekarbonizovat.

„Cenově dostupného vodíku je na českém trhu málo. Chceme nastartovat jeho širší výrobu. V podmínkách České republiky zatím není produkce zeleného vodíku konkurenceschopná. Získávání vodíku inovativním způsobem přes pyrolýzu v synergii s využitím plynárenské infrastruktury umožní vodík vyrábět za méně než polovinu nákladů, které by stál zelený vodík vyráběný v Česku standardním způsobem. To je dobrá zpráva především pro sektor dopravy, ale také průmyslu a teplárenství,“ vysvětluje generální ředitel skupiny GasNet Martin Gebauer.

Vodík vyrobený pyrolýzou může nalézt uplatnění také v petrochemickém a těžkém průmyslu, případně při výrobě elektrické energie a tepla. „Jsme velice rádi, že jsme uzavřeli toto strategické partnerství se skupinou GasNet. Na český trh tím můžeme přinést unikátní technologii výroby bezemisního vodíku prostřednictvím plazmové pyrolýzy,“ uvedl ředitel společnosti Graforce Jens Hanke.

GasNet připravuje svou distribuční síť na přechod k nízkoemisnímu vodíku. Plynovody bez dalších úprav zvládnou distribuci 20procentní příměsi vodíku k zemnímu plynu. GasNet již chystá úpravu rozvodné sítě tak, aby byla schopna v budoucnu distribuovat i čistý vodík.

Distributor GasNet provozuje plynovodní síť na většině českého území s výjimkou Prahy a jižních Čech. Původně byl součástí skupiny RWE, během let 2013 až 2019 jej postupně ovládlo konsorcium finančních investorů z Austrálie, Kanady a Německa. Australský Macquarie Asset Management se rozhodl svůj podíl ve výši 55,2 procenta prodat, podle dohody uzavřené v březnu jeho podíl koupí ČEZ za 846,5 milionu eur (21,3 miliardy korun).

(rov)