Ekonomický růst a sezónní práce i nadále rychle snižují nezaměstnanost v ČR. Ještě loni v květnu dosahovala míra nezaměstnanosti 6,4 % a před dvěma roky dokonce 7,5 %, avšak aktuálně činí jen 5,4 % a je tak nejnižší za celé období po roce 2008.
S tím, jak ubývá nezaměstnaných, přibývá volných pracovních míst. V květnu jich už bylo téměř 130 tisíc. O jedno volné pracovní místo se tak uchází v průměru tři nezaměstnaní. Výrazné zlepšení na českém trhu práce se navíc týká v podstatě všech regionů, takže tomu není tak jako v první fázi po skončení recese, kdy se pozitivní trend týkal pouze ekonomicky nejúspěšnějších krajů.
Není už žádnou novinkou, že nové zaměstnance si musí firmy stále více předcházet. Jak znovu potvrdily mzdové statistiky zveřejněné minulý týden, zájem o pracovníky jde napříč většinou odvětví a vede k navyšování mezd i v profesích, které byly dříve opomíjené. I tak však řada firem postrádá zaměstnance, což je jen dále omezuje v růstu. Chybí především kvalifikovaní zaměstnanci, jejichž nedostatek se bude vzhledem k dlouhodobé orientaci tuzemského školství dále zvyšovat.
Nakonec nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců zrychluje růst mezd a to je v podstatě dobrá zpráva po letech, kdy byl růst mezd – a tedy i životní úrovně – silně utlumený. Ekonomický růst tak může pociťovat stále větší procento tuzemských domácností. Potvrzuje se tak, že tuzemský trh práce je velmi flexibilní a to nejenom v dobách, kdy hrozí recese a rychle se propouští, ale právě i v lepších časech, které nyní české hospodářství zažívá.
O nové zaměstnance má zájem především průmysl, který je tradičně v české ekonomice největším zaměstnavatelem. Avšak není jediný. Expanze služeb v oblasti dopravy a skladování rovněž zvyšuje poptávku po zaměstnancích, a jak se zdá, s tímto trendem můžeme počítat i v dalších měsících. S přicházejícím létem roste zájem i o sezónní práce v zemědělství a především v turistickém ruchu, ubytování a stravování.
ČR má rovněž velkou šanci udržet si čelní pozici v rámci EU jako země s nejnižší nezaměstnaností. Snižování nezaměstnanosti navíc ještě není u konce. Předpokládáme, že se nezaměstnanost bude dále přibližovat pětiprocentní hranici a teprve v závěru roku přijde s koncem pracovních úvazků na dobu určitou krátkodobý výkyv nahoru. Nicméně nezaměstnanost s největší pravděpodobností zůstane pod šesti procenty.
Petr Dufek, analytik ČSOB