Solární boom dorazil i do Prahy, kde byl dříve zájem o pořízení fotovoltaiky omezený. Společnost PREdistribuce ze skupiny PRE připojila v loňském roce do své distribuční sítě celkem 3298 solárních elektráren. Zatímco v roce 2022 přibylo 904 těchto zdrojů o celkovém výkonu 7 MW, v loňském roce již výkon nově připojených výroben elektřiny dosáhl 35,3 MW.
Jak dále uvedla Pražská energetika (PRE) v tiskové zprávě, z celkově instalovaného výkonu 35,3 MW se více než 80 procent připojilo do sítě nízkého napětí. „Z našich statistik lze vyčíst, že zákazníci si v minulém roce nechávali nejčastěji instalovat menší elektrárny na své rodinné domy, a to průměrně s výkonem pěti až sedmi kilowatt,“ uvedl mluvčí PRE Karel Hanzelka.
Navíc se i v Praze začínají stavět větší projekty na střechách průmyslových areálů, nákupních center, kancelářských komplexů či jiných budov. Ekonomický deník v loňském roce informoval o těchto projektech:
- Solární elektrárna o výkonu téměř 1 megawatt vyrostla během loňského podzimu na čtyřech objektech výrobního závodu společnosti Zentiva. Jedná se o první z několika fází, které mají mít dohromady výkon až 3 MW. Vyrobenou elektřinu firma sama spotřebuje. Pro potřeby flexibilního řízení se počítá i s různými formami akumulace energie.
- Nová fotovoltaická elektrárna na střeše Kongresového centra Praha byla v srpnu dokončena a začala dodávat elektřinu. Bezemisní zdroj elektrické energie s 2080 solárními panely (936 kW celkem) pokryje 10 procent roční spotřeby Kongresového centra a přinese úsporu za energie za zhruba 5,5 milionu korun ročně. Oba uvedené projekty postavila skupina ČEZ ESCO.
- Pražská strojírna, kterou vlastní Dopravní podnik hl. m. Prahy, má od letošního července v provozu střešní fotovoltaiku o výkonu 996 kW. Ta pokryje většinu spotřeby elektřiny v podniku a navíc bude dodávat přebytky do sítě. Dodavatelem fotovoltaiky byla Pražská plynárenská prostřednictvím dceřiné firmy Prometheus.
Dodávku střešní solární elektrárny „na klíč“ nabízí také dceřiná společnost skupiny PRE. Solarinvest – Green Energy evidoval v uplynulém roce stovky žádostí o instalaci nových fotovoltaik pro rodinné domy a k tomu desítky projektů realizovaných pro průmysl, a to o celkovém výkonu 12 MW. „Právě v segmentu průmyslových instalací jsme zaznamenali největší nárůst objemu zakázek. Velkému zájmu se nově těší také FVE do 50 kWp, pro které není potřeba stavební povolení, a klient může mít elektrárnu na střeše do měsíce od objednání,“ dodává jednatel firmy Solarinvest – Green Energy Jakub Vančura.
Na druhou stranu v roce 2023 klesl počet žádostí o připojení do distribuční sítě. Zatímco v roce 2022 PREdistribuce evidovala 3327 žádostí o připojení, v loňském roce jich bylo 2 536, tedy o čtvrtinu méně. Za poklesem zřejmě stojí dočasné pozastavení dotací z Nové Zelené úsporám a možná i pokles cen elektrické energie na evropských burzách.
Statistiky Solární asociace za minulý rok zveřejnil Ekonomický deník před třemi týdny. Loni na českém území přibylo skoro 83 tisíc nových fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 970 megawattů. Solární boom je zpět, avšak má jinou podobu než v letech 2009 a 2010. Tehdy růst táhly velké pozemní instalace, teď dominují menší zdroje na střechách hlavně rodinných domů.
(dtr)