INZERCE

Solární panely na střeše závodu Zentiva v Praze. Foto: ČEZ ESCO (tisk.zpráva)

ČEZ ESCO staví fotovoltaiku na střeše pražského závodu Zentivy, postupně bude mít až 3 MW

Další z velkých průmyslových podniků si pořídí střešní fotovoltaickou elektrárnu. Tentokrát se jedná o společnost Zentiva, jejíž fotovoltaika v Praze-Měcholupech se zařadí mezi největší střešní instalace v České republice. Jeden z největších českých výrobců léčiv díky ní sníží náklady za energie a přispěje k dosažení uhlíkové neutrality, kterou Zentiva plánuje do roku 2030.

Novou solární elektrárna představila v tiskové zprávě společnost ČEZ ESCO, která je generálním dodavatelem. Solární elektrárna o výkonu téměř 1 megawatt vyrobí zhruba 910 MWh čisté elektřiny za rok. Celkem 2132 solárních panelů pokryje střechy o rozloze téměř 5000 m2, což odpovídá pro představu asi 25 tenisovým kurtům. Veškerou vyrobenou elektřinu firma sama spotřebuje.

Fotovoltaická elektrárna od ČEZ ESCO vznikne na čtyřech objektech výrobního závodu Zentivy. Elektřinu začne vyrábět do konce letošního roku. Jedná se o první z několika fází, které budou následovat v dalších letech s cílem rozšířit kapacitu až ke 3 MW. Pro potřeby flexibilního řízení se počítá i s různými formami akumulace energie.

„Zentiva má ambiciózní cíle v oblasti ochrany životního prostředí. Jsme si vědomi toho, že jakožto výrobce máme dopad na životní prostředí a snažíme se jej co nejvíce snižovat. Zavázali jsme se dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality a fotovoltaika je dalším z důležitých milníků na naší cestě. Už nyní pokrýváme veškerou naši spotřebu v našich výrobních závodech v Praze a Bukurešti pouze zelenou elektřinou, teď ji budeme mít ještě k tomu z vlastních zdrojů,“ říká Ines Windisch, šéfka oddělení HR, komunikace a udržitelnosti v Zentivě.

Fotovoltaika na střeše závodu Zentiva v Praze. Foto: ČEZ ESCO (tisk.zpráva)

V posledních měsících vyrostla v Praze i jinde v Česku celá řada velkých solárních instalací na střechách budov. Nejedná se jen o průmyslové areály, ale také nákupní centra, kancelářské komplexy či jiné komerční i veřejné budovy. Ekonomický deník informoval třeba o těchto projektech:

  • Nová fotovoltaická elektrárna na střeše Kongresového centra Praha byla v srpnu dokončena a začala dodávat elektřinu. Bezemisní zdroj elektrické energie s 2080 solárními panely (936 kW celkem) pokryje 10 procent roční spotřeby Kongresového centra a přinese úsporu za energie za zhruba 5,5 milionu korun ročně.
  • Pražská strojírna, kterou vlastní Dopravní podnik hl. m. Prahy, má od letošního července v provozu střešní fotovoltaiku o výkonu 996 kW. Ta pokryje většinu spotřeby elektřiny v podniku a navíc bude dodávat přebytky do sítě. Dodavatelem fotovoltaiky byla Pražská plynárenská prostřednictvím dceřiné firmy Prometheus.
  • Společnost ČEZ ESCO loni postavila fotovoltaiku na střeše centrálního skladu společnosti Billa v Modleticích u Prahy. Fotovoltaika o výkonu jedné megawatty má produkovat okolo 917 megawatthodin čisté elektřiny ročně.

(dtr)