Je překvapivé, s jakým klidem přijaly trhy v uplynulém týdnu stoupající pravděpodobnost růstu sazeb v USA a silnější dolar.
I když pravděpodobnost růstu sazeb v USA na červnovém zasedání vzrostla za několik dní z 5 % na více než 30 %, akcie během uplynulého týdne skončily v plusu, stejně tak jako ropa. Uvidíme, zda jim to vydrží i tento týden. Sázky na růst amerických sazeb mohou totiž teoreticky dál růst.
V uplynulém týdnu jestřábí rétorikou překvapila řada silných jmen z Fedu. Zejména blízký spolupracovník Janet Yellenové ze sanfranciského Fedu John Williams a šéf vlivného newyorského Fedu William Dudley. O víkendu pak zaskočil investory jinak holubičí šéf bostonského Fedu Eric Rosengren (hlasující člen v tomto roce), který v rozhovoru pro Financial Times otevřeně řekl, že se schyluje k dalšímu růstu sazeb. Nebojí se sice zatím nárůstu inflačních tlaků, ale má strach z dopadů uvolněné měnové politiky na přehřívající se realitní trh – něco, co v Bostonu může dnes pravděpodobně každý zažít na vlastní kůži.Po takové jestřábí smršti jsou možná 30% sázky na červnový růst amerických sazeb ještě nízké. Trhy ale chtějí ještě vyčkat na to, jak se k dalšímu růstu sazeb postaví v posledních měsících spíše zdrženlivá šéfka Fedu Janet Yellenová. Ostře proto bude sledována její čtvrteční přednáška na Harvardu, a to i když klíčové bude pravděpodobně až její plánované vystoupení 6. června (těsně po souhrnných číslech z amerického trhu práce).
V eurozóně mezitím tento týden přitáhnou lví díl pozornosti jednání ohledně Řecka. V úterý se mají sejít ministři financí eurozóny se zástupci MMF a bavit se o tom, za jakých podmínek se MMF zapojí do třetího záchranného programu. Bojíme se ale, že před hlasováním o Brexitu již nebude na dohodu moc času a jednání se tak rozjedou znovu pravděpodobně až na konci června.
Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny