INZERCE

Jedna z řady instalací střešní fotovoltaické elektrárny v Česku. Foto: tisková zpráva ČEZ ESCO

Modré panely přibývají. ČEZ Distribuce už má v síti přes 100 tisíc fotovoltaik o výkonu 1820 MW

Počet fotovoltaických elektráren připojených k síti ČEZ Distribuce již přesáhl 100 tisíc. Jen od počátku roku jich energetici připojili skoro 48 tisíc, jejich počet se tedy skoro zdvojnásobil. Výkon fotovoltaik v síti největšího distributora elektřiny od počátku roku vzrostl z 1287 MW na 1820 MW. Jak dále uvedla ČEZ Distribuce v tiskové zprávě, skokově roste i zájem o připojení větrných elektráren.

Zatímco v letech 2009 a 2010 táhly solární boom velké pozemní instalace, tentokrát převažují malé fotovoltaiky na střechách budov. Na počtu 47 800 nových instalací se z 95 procent podílejí malé střešní fotovoltaiky do 10 kW výkonu, zbytek tvoří hlavně solární panely na střechách průmyslových hal a jiných komerčních budov. Přibývají i první velké pozemní fotovoltaiky, letos zatím vedou dvě zařízení o výkonu 7 megawattů.

Podobně je na tom společnost EG.D, která elektrickou energií zásobuje jih Čech a jižní polovinu Moravy. Ta před třemi týdny oznámila, že od počátku roku připojila do sítě více než 26 tisíc fotovoltaických elektráren o výkonu přes 211 MW. „Aktuálně se v průměru pohybujeme okolo 700 žádostí, které během jednoho týdne posuzujeme a zpracováváme,“ uvedl k zájmu o fotovoltaiku Libor Kolář, vedoucí rozvoje a koncepce sítě EG.D.

Obnovitelné zdroje v síti ČEZ Distribuce

Počet a výkon fotovoltaických (FVE) a větrných (VTE) elektráren v síti ČEZ Distribuce. Zdroj: ČEZ Distribuce

„Letos investujeme do rozvoje a na obnovu distribuční soustavy 16,5 miliardy korun, což je historicky největší objem investic a staveb. Pro rychlejší připojení zákaznických požadavků zejména v oblasti obnovitelných zdrojů, především fotovoltaických elektráren, jsme vyčlenili z této částky 6,8 miliardy pro úpravy a posílení sítí,“ upozornil generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.

Připojování nových fotovoltaik je tak jednou z řady příčin skokového růstu nákladů na regulovanou část ceny elektřiny, o kterém v minulém týdnu informovala snad všechna média včetně Ekonomického deníku.

Větrné elektrárny na obzoru

Zatímco solární boom se již dostavil, ten větrný je zatím v přípravě. V letošním roce zatím ČEZ Distribuce eviduje 211 žádostí o připojení větrných elektráren s celkovým požadovaným výkonem 3164 MW. Letošní přírůstek je zatím slabý, v síti ČEZ Distribuce přibylo sedm větrníků o výkonu 13 MW. Mezi známé přírůstky patří čtyři větrné turbíny u Melče na Opavsku a jedna u Žipotína na Svitavsku, která je díky výkonu 4,2 MW zatím největší větrnou elektrárnou v Česku.

Zájem o solární i větrné elektrárny táhne hlavně široká nabídka dotačních programů. Malé fotovoltaiky na rodinných domech podporuje stát z programu Nová Zelená úsporám, středně velké projekty čerpají peníze z Národního plánu obnovy či z evropských fondů na podporu podnikání a ty největší z Modernizačního fondu. Větrné elektrárny mohou opět čerpat provozní podporu, větší projekty o její výši soutěží v aukci.

Národní klimaticko-energetický plán, který v října schválili ministři, počítá k roku 2030 s instalovaným výkonem 10 100 MW fotovoltaických elektráren zapojených do sítě a s 1500 MW větrných elektráren. Více o tomto plánu se dočtete ve zprávě Vládní plán pro energetiku a klima je hotový. Sází na nové jaderné bloky a záplavu solárních panelů.

David Tramba