INZERCE

Kancelářská budova Quadrio v centru Prahy. Foto: CPI Group

Realitní kolos na hliněných nohách? Vítkova CPI čelí obvinění z falšování účetnictví

Radovan Vítek patří mezi největší středoevropské investory do komerčních nemovitostí, pravidelně se objevuje na nejvyšších pozicích v žebříčcích nejbohatších Čechů. V tomto týdnu jeho firemní impérium CPI zažilo nepříjemný šok. Aktivističtí investoři z Muddy Waters obvinili Vítkovu skupinu z falšování účetnictví. Prvním viditelným důsledkem je pád hodnoty firemních dluhopisů.

Například na frankfurtské burze se obchodují čtyři emise dluhopisů skupiny CPI Property Group. Zatímco pokles u emisí splatných v letech 2026 a 2028 byl pokles celkem mírný, jiný příběh nabízejí dvě emise s „nekonečnou“ dobou splatnosti. Konkrétně emise s kuponem 3,75 procenta ročně se před rokem obchodovala za 55 procent nominální hodnoty. V tomto týdnu se propadla až na 15 procent nominálu.

Největší propad se odehrál v úterý, tedy hned poté, co investoři-spekulanti z Muddy Waters informovali agentury Reuters a Bloomberg o nesrovnalostech (jemně řečeno) v účetnictví CPI. „Došli jsme k závěru, že majoritní akcionář CPI Radovan Vítek bezostyšně drancuje společnost, přičemž výrazně nadhodnocuje hodnotu jejích aktiv,“ cituje Muddy Waters web bne IntelliNews.

Tvrzení proti tvrzení

Hedgeový fond Muddy Waters dále uvedl, že prověřil transakce CPI v objemu 1,2 miliardy eur a přibližně polovina hodnoty těchto transakcí byla podezřelá. „Máme také obavy o integritu účtů CPI Property Group, protože účetnictví v celé skupině se zdá být přinejlepším nahodilé a to naznačuje, že hotovostní a realitní účty skupiny mohou být nesprávně uvedeny,“ uvedl fond Muddy Waters a začal na trhu spekulovat na pokles dluhopisů CPI.

Skupina CPI zveřejnila reakci, ve které uvádí, že „Muddy Waters se v CPI kategoricky mýlí“ a že zvažuje právní kroky tomuto hedge fondu. Skupina CPI oceňuje „pokračující podporu bank, držitelů dluhopisů a dalších zainteresovaných stran“ a není prý důvod k panice.

Podle zpráv z poslední doby to opravdu vypadá, že CPI Property Group funguje poněkud svérázně. Ve čtvrtek oznámila prodej jedenácti kancelářských budov a dalších nemovitostí v Česku za 481 milionů eur (celková transakční cena včetně převzetí dluhu). Kupujícím je rakouská S IMMO, což je jedna z řady firem z Vítkova impéria. CPI totiž přímo či nepřímo vlastní zhruba 77 procent akcií S IMMO.

Nebo jiný příklad. Na začátku týdne CPI oznámilo prodej portfolia hotelů Sunčani Hvar na chorvatském pobřeží. Kupujícím je investor ze Spojených arabských emirátů. Získané peníze však CPI nepoužije na snížení svého vysokého zadlužení, ale na odkup až 105 milionů akcií v hodnotě až 98 milionů eur. Dlužno dodat, že většinovým akcionářem CPI je Radovan Vítek (podle posledního žebříčku týdeníku Euro pátý nejbohatší byznysmen v ČR a na Slovensku) s podílem ve výši 88,77 procenta.

Zápletka s Čmejlou a Divišem

Není to první vážný problém, kterému musí Vítkovo realitní impérium čelit. Už několik let musí odrážet útoky, za kterými stojí investoři Marek Čmejla a Jiří Diviš. Bývalí spoluvlastníci Mostecké uhelné a plzeňské Škody Transportation v roce 2008 vložili do CPI peníze v pozici tichých společníků. Dnes mají pocit, že je Vítek obral o slíbený podíl na růstu realitní skupiny.

Čmejla s Divišem proto od roku 2016 podnikají právní kroky proti Vítkovi. Žalovali jej ve Spojených státech a v Lucembursku, avšak bez úspěchu. Tlak na Vítka zesílili také díky medializaci kauzy. Letos v květnu deník Handelsblatt upozornil na rozhodnutí kyperského soudu. Ten přikázal bankám, které obchodují s Vítkem, aby zmrazily aktiva ve výši 13 miliard korun. Jako jistotu, že v případě prohry Vítek uhradí závazky vůči bývalým partnerům.

Podle tehdejšího vyjádření mluvčího CPI Jakuba Velena se nic tak hrozného nestalo. „Předběžné opatření není účinné. Žádné účty nejsou obstavené, majetek není zamrazen. Jedná se o obvyklý recyklát lží a nesmyslů, které už Čmejla s Divišem neúspěšně použili v Americe i v České republice,“ uvedl v květnu mluvčí CPI.

David Tramba