Obyvatelům makedonského města Ohrid, které je kulturní památkou UNESCO, od minulého týdne na cestu za prací i zábavou svítí česká světla.
Město Ohrid i jezero byly v roce 1980 zapsány mezi světové dědictví UNESCO. Ohrid je významným turistickým centrem Makedonie. Makedoňané využívají Ohridské jezero k letním dovoleným a přezdívají mu Makedonské moře. Ohrid – město u stejnojmenného jezera, do nějž rád jezdil diktátor Tito a nechal si nad jezerem postavit reprezentativní vilu, je pro české turisty téměř neobjevenou destinací. České firmy však v Ohridu slaví úspěch. Nedávno dokončily projekt kompletní rekonstrukce pouličního osvětlení vč. speciálního osvětlení historických památek města dodávaly firmy z Karlových Varů. Kontrakt přesáhl 3,5 milionu Euro.
Výměna osvětlení byla financována formou PPP projektu (spolupráce veřejného a soukromého sektoru), který není v České republice vůbec rozšířen a většina pokusů o jeho zavedení zkolabovala. Veškeré financování probíhalo ze soukromých zdrojů společností a s účastí české banky. Město Ohrid tak nemuselo do výměny investovat své finance a osvětlení bude spláceno z úspor elektrické energie.
Technici vyměnili více než 8.000 starých žárovek za moderní LED světelné zdroje. Nová technologie by podle energetického auditu společnosti ICS Systémy měla ušetřit až 80% energie. Příkon jednotlivých LED zdrojů se pohybuje v rozmezí 20–50 Wattů oproti původním až 200W žárovkám. Dodavatelem LED zdrojů byla další karlovarská firma HDT Impex, která světelné zdroje sama vyvíjí a vyrábí více než deset let. Samotná výměna světel trvala půl roku a zahrnovala celou řadu typů osvětlení od silniční přes pouliční a specifická světla pro historickou část města. Slavnostního předání projektu se kromě zástupců obou dodavatelským firem účastnil také starosta Ohridu Nikola Bakračeski a velvyslanec České republiky v Makedonii Miroslav Rameš.
Jiří Reichl