INZERCE

ČNB opět mírně posunula odstranění závazku

Včera zasedala bankovní rada ČNB nad měnovými otázkami. K ruce od svých zaměstnanců dostala novou prognózu a i na základně jejího vyhodnocení rozhodla o jemném posunu načasování pravděpodobného opuštění kurzového závazku.

Guvernér ČNB Miroslav Singer totiž na tiskové konferenci prohlásil, že bankovní rada vidí jako pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017. Před třemi měsíci totiž z jeho úst zaznělo, že bankovní rada vidí jako pravděpodobné ukončení závazku blíže polovině roku 2017.

Toto více holubičí vyjádření souvisí s nižním inflačním výhledem v prognóze ČNB, který byl pro letošní rok snížen z 1 % na 0,4 % a v příštím z 2,1 % na 1,9 %. Dotčeného druhého čtvrtletí 2017 se pak revize týká z 2,1 % y/y na 1,8 % y/y. K přehodnocení došlo i v případě pohledu na ekonomický výkon českého hospodářství. HDP by totiž měl letos už vzrůst pouze o 2,3 % (v minulé prognóze 2,7 %). Na druhou stranu na příští rok je ČNB optimističtější a „věští“ růst o 3,4 %, když minule předpokládala pouze 3 %.

Jakýkoliv další krok v současné době není potřeba. Bankovní rada totiž nedisponuje žádnou indikací ohledně poklesu inflačních očekávání, které jediné by mohly donutit ČNB k nějaké větší akci.

Koruna na tento dnešní vývoj nereagovala a po většinu dnes se pohybovala v koridoru 27,025-27,035 CZK/EUR.

Ostatní regionální měny bez přítomnosti makroekonomických dat spíše oslabují. Maďarský forint během dne ztrácel až 0,3 %, ale na konci obchodování se pohybuje na úrovni otvíracích hodnot. Polský zlotý ovšem během prvního dne zasedání tamní centrální banky ztratil 0,6 %. Zítra během dne budeme znát jeho výsledek, ale ekonomové SG neočekávají žádné změny v nastavení polské měnové politiky. Měnová autorita potvrdí svou strategii čekání na odeznění efektů statistické základny na energetických surovinách, postupného růstu ekonomické aktivity jako celku a hlavně soukromé spotřeby, která bude ještě více podpořena sociálním programem 500+ (štědrý příspěvek rodinám s dvěma a více dětmi). Tyto všechny faktory by měly přivést inflaci k cíli bez nutnosti měnit měnovou politiku.

Toto nebude jediná zítřejší událost. U nás bude zveřejněna informace o vývoji maloobchodních tržeb za březen, kde očekáváme dobrou meziroční dynamiku, která by v případě maloobchodních tržeb bez prodejů aut měla dosáhnout 7 %. V Maďarsku pak budou zveřejněny údaje o průmyslové produkci a obchodní bilanci.

Česká swapová výnosová křivka na dnešní jednání ČNB nereagovala a zůstala bez změny.

David Kocourek, ekonom, Invesment Banking, Komerční banka