Zmocněncem pro jadernou energetiku, který by měl koordinovat výstavbu nových jaderných bloků v Česku, chce být pět lidí. Jména zatím nejsou známa.
Na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR (MPO) ve čtvrtek otevírali členové výběrové komise obálky s přihláškami do tendru na vládního zmocněnce pro jadernou energetiku. Celkem se přihlásilo pět lidí. MPO odmítlo jména specifikovat.
Přihlášky do výběrového řízení bylo možné podávat do minulého pátku. Do středy se čekalo, jestli nějaká přihláška nepřijde poštou s pátečním termínem odeslání. Budoucí zmocněnec bude vládou jmenován na čtyři roky. Kdy bude vybrán a ujme se funkce, není zatím známo.
„Jedním z prvních úkolů zmocněnce bude koordinovat v úzké součinnosti se stálým výborem přípravy materiálu pro vládu, který bude podkladem pro rozhodnutí o zvolení investičního a obchodního modelu výstavy nového jaderného zdroje,“ uvedl mluvčí MPO Filip Matys v březnu, když se tendr připravoval.
Vznik zmocněnce a stálého výboru pro jadernou energetiku vyplynul z plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR, který v lednu schválila vláda. Loni schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Zbývá však dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby, s čímž by měl mimo jiné pomoci nově vzniklý výbor.
Už v březnu se na svém prvním zasedání sešel nový stálý výbor pro jadernou energetiku, který má nad výstavbou také dohlížet. V čele výboru je ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Budoucí zmocněnec má být místopředsedou výboru. Do doby, než bude vybrán, ho zastupuje Mládkova náměstkyně pro energetiku Lenka Kovačovská.
Mládek minulý pátek v Českém rozhlase řekl, že si na místo zmocněnce pro jádro představoval jednoho svého bývalého náměstka, který se ale rozhodl jinak. Na dotaz ČTK, zda šlo o předchůdce Kovačovské Pavla Šolce mluvčí MPO František Kotrba uvedl, že je to pravděpodobné. Šolc od dubna nastoupil do ČEZ Distribuce. Loni v červnu vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR (NAP JE). Počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby. Právě s tím by měl nově vzniklý výbor mimo jiné pomoci.
V Česku pochází z jaderných zdrojů asi třetina vyrobené elektřiny. Podle Státní energetické koncepce se má podíl jádra do budoucna zvyšovat. V roce 2050 má jádro zajišťovat polovinu vyrobené elektřiny v ČR.
Energetická společnosti ČEZ zrušila v dubnu 2014 tendr na dostavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Důvodem bylo, že vláda na stavbu neposkytla státní garance. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.
chl, čtk