INZERCE

Fotovoltaická elektrárna Ledvice-testovací panely. V pozadí klasická elektrárna Ledvice. Foto: skupina ČEZ

Výkon až 88 megawattů. ČEZ požádal krajský úřad o schválení největší solární elektrárny v Česku

Krajský úřad Ústeckého kraje začal posuzovat projekt na stavbu zatím největší fotovoltaické elektrárny v České republice. Jedná se o záměr společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, umístěný na rekultivované ploše po těžbě hnědého uhlí nedaleko Kadaně. Instalovaný výkon této rekordní fotovoltaiky má dosahovat až 87,65 megawattu.

Podle oznámení investora, které je zveřejněno na Informačním systému EIA, může být výsledný výkon nižší. Rezervovaný výkon elektrárny totiž dotahuje necelých 73 megawattů. Ale i tak by šlo o rekord. Zatím největší jsou dvě fotovoltaiky z doby solárního boomu v roce 2010 – FVE Ralsko skupiny ČEZ (celkem 38,3 MW výkonu v několika propojených lokalitách) a FVE Czech Novum na Mělnicku, kterou postavila skupina Decci (35,1 MW).

Oznámení investora slouží jako podklad pro rozhodnutí krajského úřadu o povolení či zamítnutí stavby v řízení o posouzení vlivu na životní prostředí (tzv. proces EIA). Poté musí investor ještě získat územní rozhodnutí a stavební povolení. ČEZ optimisticky předpokládá, že realizaci záměru stihne během roku 2024.

159 360 panelů po 550 wattech

Rekordní fotovoltaika dle informací v oznámení zabere plochu 63 hektarů. Na ní umístí zhruba 159 360 solárních panelů o celkové hmotnosti 4621 tun. Nacházet se má v prostoru rekultivované výsypky dolu Nástup Tušimice, a to zhruba napůl cesty mezi uhelnými elektrárnami Prunéřov a Tušimice. Připojena bude do sítě 400 kV v transformační stanici elektrárny Prunéřov I.

Jedná se přitom jen o zlomek plánů, které má ČEZ v okolí těchto elektráren a o kterých již dříve Ekonomický deník informoval. „Obecně lze říci, že v lokalitě Tušimice-Prunéřov rozvíjíme projekty FVE s kapacitou cca 400 MW. V současné chvíli jednáme o změně územního plánu a aktualizaci Zásad územního rozvoje,“ uvedla v dubnu mluvčí ČEZ Barbora Peterová.

ČEZ na solární projekty na Chomutovsku získal dotace z programu RES+ z Modernizačního fondu. Již v první vlně přidělování dotací získal přes 263 milionů korun na projekt FVE Odkaliště, v druhé vlně uspěl s projekty FVE Prunéřov I (1,04 miliardy korun), FVE Tušimice II (dotace 542,5 milionu korun), FVE Vysočany – Plató (493 milionů korun). Dotace se u největších projektů pohybuje okolo 4,3 milionu korun na instalovanou megawattu výkonu.

Na druhý solární boom se ČEZ intenzivně připravuje; do roku 2030 plánuje postavit fotovoltaické a větrné elektrárny o výkonu až 6000 MW. Zatím staví první velkou fotovoltaiku u Křižan na Liberecku o výkonu 4,3 MW. Zajímavostí může být, že vzniká bez investiční dotace z Modernizačního fondu. Jedná se totiž o pilotní projekt sloužící k otestování postupů při projektování, dodávce komponent, montáži a uvádění do provozu.

David Tramba