Exportéři zkapalněného zemního plynu ze Spojených států amerických se stále více orientují na evropský trh. Největší objemy dodaného plynu směřovaly do Velké Británie a Nizozemska. Nově se ve statistikách objevuje rostoucí objem dodávek do Německa. Vyplývá to z pravidelné zprávy amerického ministerstva energetiky o trhu s LNG.
Jak upozornil web lngprime.com, Velká Británie byla v březnu pátý měsíc v řadě hlavní destinací pro export amerického zkapalněného zemního plynu (LNG). V březnu americké terminály odbavily dodávky v objemu 2 miliard m3 do Spojeného království, 1,7 miliardy m3 Nizozemska, 1,1 miliardy m3 do Španělska, 810 milionů m3 do Francie a 700 milionů m3 do Německa (pro srovnání: spotřeba plynu v Česku v březnu dosáhla 790 milionů m3).
Zmíněných pět zemí v březnu převzalo 60,9 procenta celkového amerického vývozu LNG. Naopak dříve klíčové asijské trhy z top 5 destinací vypadly. Novinkou je umístění Německa, které se v první pětici dovozců amerického plynu objevilo prvně. Souvisí to nedávným spuštěním plovoucích LNG terminálů ve Wilhelmshavenu, Lubminu a Brunsbüttelu, které Německu umožnily přímý import amerického plynu.
Po prvních pěti měsících provozu to vypadá, že americký zkapalněný plyn na německém trhu jednoznačně dominuje. Podle oznámení agentury Bloomberg má zatím LNG ze Spojených států 76procentní podíl, o zbytek se dělí Angola, Trinidad a Tobago a další producenti LNG.
Mohlo by vás zajímat
Spojené státy vyvezly v březnu celkem 10,4 miliardy m3 LNG, což je o 0,7 procenta více než v březnu loňského roku. Jak dále uvedl web lngprime.com, ke zvýšení exportní kapacity přispělo únorové obnovení plného provozu v přístavu Freeport LNG, který před rokem ochromila vážná havárie. Z pohledu zákazníků je pozitivní také pokles průměrné vývozní ceny. Ta v březnu klesla na 7,67 dolaru za milion britských termálních jednotek, což v předchozích 12 měsících se ceny pohybovaly od 9 do 16 dolarů.
Americké ministerstvo energetiky dále upozornilo, že v období od ledna 2016 do března 2023 vyvezly Spojené státy celkem už přes 414 miliard m3 zkapalněného plynu do celkem 44 zemí. Díky dříve převažující orientaci na asijské trhu zatím vede Jižní Korea, která z USA celkem nakoupila 50,4 miliardy m3 plynu. Následují Japonsko (36,7 miliardy m3), Británie (33,8 miliardy m3), Španělsko (32,2 miliardy m3), Francie (30,4 miliardy m3) a Čína (28,6 miliardy m3).
Americký zemní plyn nakoupil také ČEZ, který si loni pronajal část kapacity nového LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu. Tyto dodávky – do konce loňského roku se jednalo celkem o pět lodí – se však ve statistikách objevují jako dodávky do Nizozemska.
(dtr)