Každá miliarda korun vyplacená na dotacích na úspory energie v rodinných a bytových domech zmobilizuje dalších 2,5 miliardy korun soukromých investic a vede ke snížení emisí oxidu uhličitého o 55 tisíc tun za rok. Program Nová Zelená úsporám (NZÚ) tak výrazně přispívá k naplnění klimatických závazků České republiky, jak ve zprávě pro vládu uvedlo ministerstvo životního prostředí.
Seznámení se s dokumentem nazvaným Informace o stavu programu Nová zelená úsporám za rok 2022 mají ministři na programu zítra, ve středu 10. května. Jak ministerstvo v dokumentu uvádí, v rámci NZÚ bylo ke konci roku 2022 aktivních (žádosti v různém stavu administrace od přijatých až po proplacené) celkem 73 031 žádostí za 20,3 miliardy korun. Zrealizováno a proplaceno bylo k datu 31. prosince loňského roku celkem 66 124 žádostí v celkovém objemu 15,9 miliardy korun.
Proplacené žádosti do konce roku 2022 umožní úsporu energie 6,3 PJ/rok a snížení emisí CO2 o 775 tisíc tun za rok (pro srovnání: indikativní cíl pro úspory energie v celé České republice v letech 2014 až 2020 byl 51 PJ). Po dokončení všech předložených žádostí lze očekávat úspory v konečné spotřebě energie ve výši cca 7,8 PJ/rok a snížení emisí CO2 o 950 tisíc tun za rok.
„Celkově lze konstatovat, že program NZÚ je velmi významným nástrojem pro plnění závazných cílů směrnice o energetické účinnosti a patří k základním národním opatřením pro plnění tohoto cíle. Významným prorůstovým efektem je vytvoření nebo udržení desítky tisíc pracovních míst, zejména v oblasti stavebnictví a výroby stavebních hmot,“ dočteme se dále v materiálu pro vládu.
Co se týká vyplacené podpory, 47 procent bylo určeno na opatření v rodinných domech, 14 procent pro bytové domy, 24 procent pro budovy veřejného sektoru a 9 procent na refundace kotlíkových dotací. Zbytek tvoří náklady na administraci programu. Ministerstvo životního prostředí dále upozornilo na nedostatečnou alokaci peněz na kotlíkové dotace, kde loni vznikl deficit ve výši 411,5 milionu korun.
Dvojitá změna ve financování
Od října 2021 nastala změna ve způsobu financování programu NZÚ. Začala II. etapa, financovaná v rámci Národního plánu obnovy. V této etapě zájemci do letošního 17. dubna podali celkem 112 246 žádostí s požadovanou výší podpory 23,9 miliardy korun. Akceptováno bylo zatím 107 778 žádostí za 22,8 miliardy korun, z toho proplaceno bylo 58 218 žádostí za 10,3 miliardy korun. Mimořádně velký zájem je podle ministerstva hlavně o střešní fotovoltaiky a tepelná čerpadla.
Následující III. etapa programu NZÚ bude zdrojově kryta z prostředků Modernizačního fondu, tedy přímo z výnosu z prodeje emisních povolenek. Při současné vysoké ceně povolenek by Česká republika mohla získat z povolenek celkem 386 miliardy korun. Z toho 14,2 procenta je vyhrazeno na další etapu NZÚ, což vychází na 55 miliard korun.
Již dnes se z Modernizačního fondu financuje podpora v rámci programu NZÚ Light. Ten je určen pro sociálně slabší příjemce a nabízí vstřícnější podmínky – konkrétně třeba úhradu až 95 procent nákladů. „Zájem o podporu v programu NZÚ Light předčil očekávání, neboť přijato bylo celkem 23 912 žádostí za 2,6 miliardy korun, vyplaceno bylo 17 464 žádostí za 1,9 miliardy korun,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí.
(dtr)