INZERCE

Ministři Petr Hladík a Marian Jurečka spolu s ředitelem SFŽP Petrem Valdmanem oznamují novou vlnu kotlíkových dotací. Foto: MŽP

Stát uvolní dalších 1,7 miliardy korun na kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti

Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR v tomto týdnu vyhlásily novou výzvu kotlíkových dotací. Připravená částka 1,7 miliardy korun pokryje zhruba 15 tisíc výměn starých kotlů a zacílena je na nejzranitelnější domácnosti – zejména seniory a domácnosti pobírající příspěvek na bydlení. Novinkou bude od září příspěvek na výměnu starých plynových kotlů za tepelná čerpadla.

Jak ministerstvo připomnělo v tiskové zprávě, od září 2024 začne ze zákona platit zákaz vytápění starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň 3. emisní třídy. Ministerstvo životního prostředí poskytuje na jejich výměnu dotace již od roku 2015 a je o ně velký zájem. Program „kotlíkových dotací“ umožnil náhradu 103 tisíc starých kotlů, vyplacená částka přesahuje 11 miliard korun.

Podle odhadu ministerstva v tuto chvíli zbývá vyměnit ještě 150 tisíc neekologických kotlů. Výměnou jednoho kotle se ročně sníží emise o 40 kilogramů prachu, v určitých případech to může být až úspora více než 180 kilogramů zdraví nebezpečných prachových částic za rok. Data Českého hydrometeorologického ústavu ukazují, že mezi lety 2016 a 2021 došlo ke zmenšení území zasaženého nadlimitními koncentracemi karcinogenního benzo[a]pyrenu, který produkuje především lokální vytápění, z 25,9 procenta na 6,1 procenta.

Dotace až na 95 procent nákladů

„Od začátku letošního roku nabízíme domácnostem nejvíce ohroženým energetickou chudobou dotace na zateplení z programu Nová zelená úsporám Light. Nyní jdeme dál a poskytneme jim prostřednictvím krajů také velmi výhodné dotace na výměnu starých neekologických kotlů. Tím si domácnosti zajistí úspornější vytápění, a zároveň se vyhnou pokutě, která by jim za provoz starých kotlů od září příštího roku hrozila,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Z evropských fondů je na kotlíkové dotace vyhrazeno dalších 1,7 miliardy korun. „Peníze z evropských fondů chceme využít pro nízkopříjmové domácnosti, které mohou získat až 95procentní podporu na výměnu emisně nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Konkrétně se jedná o náhradu za tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu, o podporu mohou domácnosti zažádat i v případě, že si zastaralé zařízení vyměnily už dříve. Základní podmínkou je, že k výměně došlo po 1. lednu 2021,“ zmínil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Informační leták SFŽP k nové vlně kotlíkových dotací. Foto: SFŽP ČR

Administraci žádostí včetně vyplácení finanční podpory mají ve své působnosti kraje, které mají i povinnost umožnit žadatelům poskytnutí zálohy ve výši minimálně 60 procent z dotace. Záloha bude žadateli uvolněna na základě zálohové faktury vystavené dodavatelem, po dokončení a doložení realizace bude zbylá částka uvolněna na základě doložení všech potřebných dokladů.

Všechny kraje vyhlásí výzvy do konce června a žádosti začnou elektronicky přijímat postupně od letních prázdnin. „Některé kraje nám už avizovaly, že s příjmem žádostí nechtějí otálet a žádosti začnou přijímat během léta, aby domácnosti měly co nejvíce času na zrealizování výměny ještě před začátkem topné sezony,“ doplnil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Nová podpora pro tepelná čerpadla

O finanční podporu na výměnu kotle nepřichází ani ostatní domácnosti, pro které je k dispozici 50procentní podpora z programu Nová zelená úsporám (NZÚ). V něm si žádost může podat každý bez prokazování výše příjmů a navíc má možnost výměnu kotle rovnou zkombinovat i s dalšími úspornými opatřeními, která výsledný úsporný efekt ještě zvýší. „Pokud jde o zdroje tepla na vytápění, aktuálně je v NZÚ největší zájem o dotace na tepelná čerpadla. Od října 2021 jsme podpořili přes dvacet tisíc nových tepelných čerpadel a každý měsíc přijímáme zhruba tisícovku dalších žádostí,“ řekl Petr Hladík.

Další rozšíření nabídky dotací domácnostem z programu NZÚ je naplánováno na září. „Vedle výměny starých kotlů na tuhá paliva bychom chtěli přispívat i na výměnu plynových kotlů za tepelná čerpadla, detaily této zcela nové podpory představíme v květnu,“ doplnil ministr Hladík.

(red)