Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service snížila úvěrový rating největší české energetické společnosti ČEZ o jeden stupeň na Baa1 z dosavadní známky A3. Důvodem jsou nízké ceny energií. Výhled ratingu je stabilní, uvedla agentura.
Známka ČEZ tak spadla do kategorie střední nižší kvalita z kategorie střední vyšší kvalita. Nadále však zůstává v investičním pásmu, i když blízko dolní hranice. Výroba elektřiny ČEZ v České republice je z 90 procent závislá na hnědém uhlí, jádru a vodě. Firma je tak výrazně ovlivněna výkyvy velkoobchodních cen, upozornila agentura. Ty se po prudkém poklesu v minulých měsících sice stabilizovaly, jejich nízká úroveň však bude podle Moody’s i v příštích dvou až třech letech tlačit dolů provozní hotovostní toky společnosti. Tlak na hospodaření by se mohl dále zhoršit kvůli nedávnému oznámení, že by firma mohla investovat do roku 2020 dalších 50 až 60 miliard korun, zejména do obnovitelných zdrojů, decentralizovaného řešení, teplárenství a distribuce. V hodnocení ČEZ se zatím neodráží případný dopad možné významnější fúze nebo akvizice nebo nové investice v oblasti jádra. Důvodem je velmi nejasná pravděpodobnost těchto akcí, dodal Moody’s. Předseda představenstva ČEZu Daniel Beneš před necelým měsícem na výroční tiskové konferenci tvrdil, že snížení hrozí jiným společnostem, například RWE či E.ON a jím vedenému holdingu nikoliv.
Snížení ratingu podle ČEZu předcházelo tzv. review for downgrade napříč celým sektorem, který Moody’s iniciovali 12. února 2016 v návaznosti na významný pokles cen silové elektřiny. „Zatímco ještě před rokem se cena baseload elektřiny na dodávku v roce 2017 pohybovala kolem 30 EUR/MWh, dnes se pohybujeme okolo ceny 22 EUR/MWh, a právě pokles ceny elektřiny je hlavním důvodem snížení ratingu ČEZ na Baa1 (z předchozího A3). S ratingem Baa1 nám byl přidělen stabilní výhled, tzn. Baa1, outlook stable, což znamená, že za nezměněných okolností ratingová agentura neočekává další úpravy ratingu ať již nahoru nebo dolu. Vliv tohoto kroku na současné fungování společnosti je zanedbatelný,“ uvedl mluvčí ČEZu Roman Gazdík.
V případě druhé z významných ratingových agentur, které ČEZ sledují – Standard & Poor’s – byla zahájena revize ratingů evropských energetik 26. 2. 2016 rovněž v souvislosti s propadem velkoobchodních cen elektřiny. „Již v počáteční fázi této revize byl stávající rating ČEZ od S&P potvrzen na úrovni A- se stabilním výhledem, zatímco do režimu tzv. „creditwatch“ (možné snížení ratingu) byly zařazeny např. EDF, RWE, EnBW, E.ON, Vattenfall, Verbund a Engie,“ dodal Gazdík.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost, že dlužník úvěr splatí včas a v plné výši. Má rovněž důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.
chl, ČTK