Případ údajné šikany, mobbingu a čistky na úřadu práce nabírá na obrátkách. Odvolaný ředitel generálního ředitelství úřadu práce Viktor Najmon poslal předžalobní upomínku europoslanci KDU-ČSL Tomáši Zdechovskému kvůli výrokům, které vůči Najmonovi učinil veřejně ve sdělovacích prostředcích.
O vyšetřování podezření ze šikany a mobbingu, které se má týkat Jurečkovy náměstkyně Kateřiny Sadílkové a její podřízené Marcely Ottové, informoval Ekonomický deník ZDE, ZDE a ZDE.
Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona následnou čistku provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka podle Najmona chtěl, aby na úřad dosadil jeho lidi, dále mu pak nabídl mimořádnou odměnu – pokud v klidu odejde. V opačném případě měl dle Najmona dostat špatné služební hodnocení a bude mít problém najít jinou práci. Vyplynulo to z nahrávky rozhovoru, kterou si Najmon pořídil, když tušil, že jej nový ministr po dlouhodobé kritice propustí, a chtěl se na to připravit, na kterou upozornil deník Mladá Fronta Dnes.
Podrazák, lhář, bezcharakterní, nekompetentní?
Případ má vyjma brutální čistky ve vedení republikového úřadu práce i mediální dohru. Viktor Najmon se prý projevil „jako podrazák“, který vystřiženou část rozhovoru pustil do opozičního média a snaží se ministra Mariana Jurečku (KDU-ČSL) zdiskreditovat. Tak v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hodnotil kauzu kolem „držhubného“ pro bývalého generálního ředitele Úřadu práce europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Na slova Tomáše Zdechovského reagoval Viktor Najmon tvrdě – předžalobní upomínkou.
Zareagoval i na další Zdechovského výroky: „Najmon opakovaně lže. Myslím, že by měl mlčet a přestat s touto kampaní. To, co předvedl s tajnou nahrávkou, je z mého pohledu absolutně za červenou hranou,“ a dále například: „Pan Najmon je člověk, který měl skončit okamžitě“, „Já bych pana Najmona vyrazil hnedka, ten člověk byl absolutně nekompetentní, svoji práci nezvládal a ten člověk opravdu je bezcharakterní, a ten člověk opakovaně lže do médií.“.
K osobě Najmona se pak Zdechovský vyjádřil i na sociální síti Facebook, kde například uvedl: „Bývalý ředitel Úřadu práce Najmon jednal velmi nefér, když si rozhovor s Jurečkou nahrál. Svědčí to o jeho ubohosti.“
Chtějí zastrašit mne i zastánce. Vyhověl jsem vaší známé, tvrdí Najmon
„Vůči vašim výrokům se tímto kategoricky ohrazuji, neboť je považuji za zcela zásadně úmyslně poškozující a znevažující moji osobu a mé dobré jméno. S jednoznačným motivem zastrašit mne nebo kohokoliv, kdo by se mne zastal. V tomto případě především nejvyšší státní tajemník, který má o mém opravném prostředku rozhodnout. V tom jste navázal na bohatou tradici nejen ministra Ing. Jurečky,“ stojí v předžalobní upomínce, do které měl Ekonomický deník možnost nahlédnout.
„V rámci vašich výroků mne neváháte přímo jmenovat a není
tedy pochyb, že jsou vaše urážky míněny přímo vůči mojí osobě. Domnívám se, že jste Vašimi výroky porušil právní předpisy, a to především týkající se ochrany osobnosti. Navíc jsem přesvědčen, že nejste jakkoliv kompetentní vyjadřovat se k mému působení jako generálního ředitele Úřadu práce ČR, kdy jsem s Vámi v rámci výkonu mé profese nikdy nebyl v jakémkoliv profesním propojení, vyjma toho, že jsem vyhověl vaší žádosti ve věci vaší známé v roce 2021,“ uvádí dále Najmon.
Tlaky od lidovců. Úřad vlastně řídil Jurečka
Podle Najmona pomlouvačná a nepravdivá tvrzení Zdechovského navíc podněcují k šíření dezinformací vůči jeho osobě. V podstatě je dle něj doplňují, nejsou-li takto spoluřízena.
„K celé věci považuji za důležité uvést následující vývoj. Na moji osobu byl zejména ze strany ministra Ing. Jurečky vyroben dlouhodobý a úmyslný tlak, abych odešel na základě jeho nepravdivých konstrukcí o mé údajné špatné práci, ve skutečnosti na základě nekvalitní práce MPSV, které navíc od září 2022 přímo řídilo Úřad práce ČR a odmítalo veškeré mé konstruktivní návrhy na zlepšení. Předtím i potom. Nepovažuji za náhodu, že dne 31.8.2022 přišel z Parlamentu ČR, konkrétně od předsedy Výboru pro sociální politiku, MUDr. Víta Kaňkovského, člena KDU-ČSL, seznam otázek, které byly následně
řešeny. Tendenční vedení otázek je zcela evidentní. Otázky jsou formulovány ve smyslu – proč nemají být plněny konkrétní úkoly ministra Ing. Jurečky. Odpovědi podpořené stanoviskem všech krajských poboček ÚP ČR jsou prosté, protože na ně nejsou finanční
prostředky! Tedy z důvodu selhání ministra Ing. Jurečky a jeho týmu, přes opakovaná upozornění k nápravě při téměř 70% nárůstu činnosti ÚP ČR! Po odmítnutí tohoto tlaku na konci listopadu 2022 následovala kampaň ze strany ministra Ing. Jurečky, nejen formou již obvyklého křiku a výhrůžek, ale i mediálních útoků. Proto jsem byl nucen učinit dne 8. 12. 2022 prohlášení tisku, které jsem zaslal prostřednictvím tiskové mluvčí ÚP ČR a o kterou však média k mému překvapení neprojevila větší zájem,“ tvrdí Viktor Najmon.
Marian Jurečka v kauze úřadu práce podle Najmona využil svůj vliv na média.
„Tehdy ještě monopolní. Je potřeba zdůraznit, že zde ještě máme platné zákony, např. zákon o státní službě, jakkoliv se to ministru Ing. Jurečkovi, vám a vaší partě nemusí líbit. Ministr Ing. Jurečka nikdy
nevyjádřil v tomto formálním smyslu nespokojenost s mou prací, ačkoliv to byla jeho povinnost ze zákona i funkce, která mu byla svěřena, pokud by tomu tak bylo. Důvodem byla nesporně obava z mé reakce, která by podobné nepravdy vyvrátila. Namísto toho zveřejňoval
dehonestující polopravdy a nepravdy ve sdělovacích prostředcích a vytvářel na mne i prostřednictvím dalších osob čím dál větší tlak k odchodu. K němu však měl zcela jiné motivy. Předpokládám, že Vám dobře známé,“ napsal v předžalobní upomínce Zdechovskému Najmon.
Nátlak na Najmona jako generálního ředitele úřadu práce pak měl vyústit při osobním předávání rozhodnutí o jeho odvolání z funkce generálního ředitele ÚP ČR a služebního hodnocení.
„Ke kterému došlo v kanceláři kolegia ministra Ing. Jurečky dne 14. 2. 2023. Zde mi ministr Ing. Jurečka předal zcela nepravdivé služební hodnocení a odvolání s tím, že do půlnoci toto může být revokováno, pokud se rozhodnu dobrovolně rezignovat, tedy podlehnout dlouhodobému nezákonnému tlaku, včetně příslibu finanční odměny. To vše se stalo navíc v přítomnosti státní tajemnice MPSV, Mgr. Ingrid Štegmannové, Ph.D., a za její asistence. Jedná se o bezprecedentní porušení práva, a to v každém ohledu a rozhodně nikoliv pouze
při této schůzce. Mimochodem, nikdy jsem nikomu neposkytl pouze částečný záznam z jakékoliv schůzky, jak nepravdivě a lživě také tvrdíte, když máte ještě tu drzost obviňovat z porušení zákona mne, obhajovat shora uvedené a schovávat se za anonymní právní
odborníky,“ reaguje tvrdě Viktor Najmon.
Další nátlak
Výroky Tomáše Zdechovského považuje Najmon za velice dehonestující a jako snahu o vyvíjení dalšího nátlaku na jeho osobu.
„K tomu doplňuji, že vaše výroky nepoškozují pouze moji osobu, a to mimo jiné v osobním, ale i profesionálním životě, ale poškozují zásadním způsobem i mou rodinu. Mám celou řadu pozitivních reakcí od zaměstnanců ÚP ČR, kolegů, kteří se cítí být taktéž předmětem nátlaku, jehož jsou Vaše veřejná prohlášení součástí. Z uvedeného je zjevné, že Vaše osoba, která je navíc poslancem Evropského parlamentu, vykazuje nebezpečné tendence schvalovat porušování ústavního pořádku ČR a zákonů České republiky, popírá ochranu whistleblowerů a aktuálně podporuje bezdůvodnou zvůli státní moci, kvůli které byl přijat zákon o státní službě, na který si nyní vaše parta tak naříká. Ke shora uvedenému mi proto nezbývá, než Vám zaslat tuto předžalobní upomínku s výzvou, abyste ustal ve výše uvedeném protiprávním jednání. Jako dostatečnou a přiměřenou satisfakci považuji Vaši omluvu zveřejněnou na vašich sociálních sítích a zaslanou ČTK, ke které Vás tímto vyzývám, a dále náhradu finančního zadostiučinění ve výši 100 000 Kč… …Zdůrazňuji, že nemám zájem se na tomto jakkoliv obohacovat a předmětná finanční kompenzace bude bez dalšího uhrazena na dobročinné účely. Dle mého názoru by však pouhá omluva, s ohledem na závažnost vašich výroků vůči mé osobě, nebyla dostačující, kdy s ohledem na vážnost Vašich výroků nemohu
toto ponechat bez reakce. Velmi mne mrzí, že se podobného jednání dopouští poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL, kde se to pravděpodobně stalo zvykem. Považujte prosím tento přípis jako předžalobní upomínku, kdy si vyhrazuji právo využití dostupných právních prostředků, a to zejména podání žaloby, kterou se budu domáhat uvedených nároků. V souvislosti s podáním předmětné žaloby by vám tak mohly vzniknout další s tím související náklady,“ uzavírá Viktor Najmon.
„Pan Najmon se chce tímto krokem pouze zviditelnit. Když vstoupil do mediálního prostoru a začal dávat rozhovory, musí unést také kritiku. To se mu ovšem nelíbí. Předžalobní upomínky se nebojím. Další kroky řeším se svou advokátkou,“ sdělil v reakci na právní kroky Viktora Najmona europoslanec Tomáš Zdechovský.
Jan Hrbáček