INZERCE

Šikana, bossing, podezření. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Další podezření z šikany v Jurečkově resortu. Tentokrát na Pražské správě sociálního zabezpečení

Posledních pár měsíců přinesl Ekonomický deník několik textů o podezření ze šikany a mobbingu na libereckém úřadu práce, ze kterých měly být dle informací Ekonomického deníku prošetřovány náměstkyně ministra práce sociálních věcí Kateřina Sadílková a její kolegyně Marcela Ottová. Nyní se objevuje další podezření ze šikany a nepotismu, a to na Pražské správě sociálního zabezpečení. Vyplývá to z informací, které získal Ekonomický deník.

Ekonomickému deníku se ozvalo několik pracovníků II Odboru nemocenského pojištění (II ONP) Pražské správy sociálního zabezpečení v Praze 8, kteří tvrdí, že jsou podrobováni šikaně ze strany své nadřízené. Zároveň upozornili na možný nepotismus – protežování rodinných příslušníků.

Podobná situace, jako na libereckém úřadu práce, se podle nich vyskytla i na Pražské správě sociálního zabezpečení (PSSZ).

„Kolektivem oddělení nemocenského pojištění II Odboru nemocenského pojištění Pražské správy SZ Praha 8 byl předán písemný podnět, směřovaný ministerstvu práce a sociálních věcí, na prošetření tzv. bossingu na našem oddělení. Stížnost byla zaslána koncem roku 2022. Reakce byla taková, že nikdo s námi o problému nehovořil, nikdo se nesnažil zjistit, co se u nás děje, v podstatě existence zaměstnanců zmíněné instituce nikoho nezajímal,“ uvedli pracovníci úřadu.

„Dlouhodobému tlaku a stresu jsme čelili, ale chyběl nám asi jakýsi impuls k tomu se spojit a začít jednat. V době, když už situace byla nezvladatelná, jsme se spojili. A výsledek? Rozpuštění našeho oddělení s písemným rozhodnutím o přeřazení po dobu 60 dnů. Výstup z ministerstva práce jsme neobdrželi a v podstatě se naším případem nikdo nezabýval. Ze strany zaměstnavatele nám bylo řečeno, že naše názory jsou subjektivní. Na základě čeho z toho byl vytvořen takový závěr, to nelze říct. Nikdo nám nepomohl, nyní jsme ´trestání´ Rozhodnutím o přeřazení, nadměrnou kontrolou naší činnosti, kontrolou našich odchodů a příchodu, zvýšením agendy atd.. Vzhledem ke zvýšenému napětí jsme zaslali do pracovního e-mailu přímo Ing. Marianovi Jurečkovi opětovnou žádost o prošetření. Doposud bez odpovědi. Jednoduše řečeno – opět zameteno pod stůl,“ sdělili dále Ekonomickému deníku pracovníci úřadu.

Oč jde?

Zaměstnanci Pražské správy sociálního zabezpečení Praha 8 podali na konci loňského prosince stížnost na Petru Vlachovou z oddělení nemocenského pojištění II odboru nemocenského pojištění.

„Žádáme o důkladné prošetření tzv. ´bossingu´, neboť jako oddělení již déle nemůžeme snášet přehnané kontrolování plnění povinností či docházky, je na nás vyvíjen enormní nátlak a pracujeme v neuvěřitelném stresu, a ačkoliv máme klouzavou pracovní dobu, práce nám není rozdělována dle tohoto kritéria,“ začali svou stížnost zaměstnanci pražské sociálky.

„Během měsíce listopadu 2022 došlo ke změně vedení oddělení a prozatímním vedoucím se stal Jan Galko, ve skutečnosti se však ´opravdového vedení´ ujala koordinátorka Petra Vlachová, která jedná a koná dle příkazů své starší sestry Štěpánky Fábery, vedoucí oddělení nemocenského pojištění IV. Dle našeho názoru se jedná o střet zájmů a nepotismus,“ konstatují zaměstnanci.

„Pokud vše nefunguje podle jejich představ jsme pod tlakem, vyhrožováním, neexistuje zde žádná úcta, lidskost, úcta k věku, často dochází k ponižování jednotlivce před celým oddělením, k šíření pomluv, zesměšňování, ironickým poznámkám, zadávání časově nesplnitelných úkolů pomocí e-mailu s červenými vykřičníky, přerušování při mluvení, podceňování, ignoraci, a tím pádem sociální izolaci, která přerůstá k nevraživosti mezi referenty. Finanční odměny jsou rozdělovány dle sympatií, nikoli dle výkonu. Taktéž je nutné poukázat na to, že jsou vedeni lidé proti sobě, což zapříčiňuje vznik soupeřících táborů a z nich pak pramení velká soutěživost mezi jednotlivými kolegy. Dále jsou velmi často pouštěny do éteru naše osobní záležitosti, jako například marodění nás samotných či našich dětí. To jsou například situace, které jakkoliv neovlivníme, přesto jsou nám předhazovány v podobě, že si tyto situace vytváříme záměrně pro svoji spokojenost a pro pobyt doma. Po budově Pražské správy dosti často kolují naše jména, aby se na nás poukazovalo jako na ty, co nepracují, jsou neschopní a do určité míry hloupí, a proto i paní Štěpánka Fábera často používá slova: ´Já je tam srovnám´ Zároveň si obě ženy zjevně mezi sebou sdílí informace, které mají být předmětem jejich mlčenlivosti, což je například výše mezd a odměn jednotlivých zaměstnanců,“ stojí v oznámení ministrovi práce a sociálních věcí.

„Uvědomujeme si, že to, co zde píšeme může být ze strany paní Fábery a paní Vlachové popřeno. Proto žádáme o prošetření dané situace a konání nápravy v této záležitosti. Naším cílem je pracovat v prostředí v klidovém režimu a bez pocitu strachu a ponižování, se spravedlivým rozdělováním práce, neboť jsme v zaměstnání, a nikoliv na dětském hřišti, tudíž kamarádství a sympatie vůči určitým jedincům mají jít stranou. Chtěli bychom tedy zažádat o přeřazení Petry Vlachové na jiné oddělení. Pokud je výborná referentka, neměl by být problém s jejím umístěním k jiným kolegům, se kterými ona sama může lépe vycházet, jestliže stále poukazuje na naše chyby a necítí se na našem oddělení dobře,“ navrhli zaměstnanci správy sociálního zabezpečení.

„Svou práci odvádíme tak, jak jen je možné v našich silách. Někdo lépe někdo hůře, ale nepatříme ke kolektivu neschopných a hloupých lidí, tak jak jsme často nazýváni. Svou práci máme všichni rádi, ale situace, ve které se nacházíme, je dlouhodobě nezvladatelná, ač už jí odoláváme několik let. Kvůli všem výše zmíněným problémům jsme již přišli o mnoho skvělých kolegů a kolegyň, přičemž zároveň je nutné i poukázat na to, že většina z nich skončila v rukou psychiatrických lékařů. Proto nehodláme dále přihlížet tomu, že do stejné fáze se dostaneme i my všichni ostatní. Závěrem je nutné zmínit i to, že mnoho lidí, kteří naši kancelář opustili, přičemž to bylo z důvodu špatného chování paní. Vlachové, na tento fakt poukázali, nicméně nikdo z vedení pražské správy tento závažný problém neřešil a neřeší,“ uzavírají v oznámení ministrovi zaměstnanci pražské sociálky.

Marian Jurečka na jejich podnět nezareagoval. Proto mu poslali druhý.

I druhý podnět bez odezvy

„Dle kolektivu oddělení ONP II., který podal výše uvedenou žádost, nebylo šetření provedeno v souladu s našimi právy. Pražská správa svolala dne 26. 01. 2023 poradu, které byli přítomni zaměstnanci Oddělení nemocenského pojištění II, ředitelka odboru nemocenského pojištění Gabriela Zavadilová, ředitelka PSSZ Praha 8 Marie Polesná a dále pak zaměstnanecké odbory. K žádnému předchozímu šetření nedošlo, lépe slovy řečeno, nás zaměstnanců se nikdo na daný problém nezeptal. Porada byla svolána na základě oznámení o rozpuštění a následného zrušení ONP II s oznámením o rozdělení zaměstnanců na jednotlivá oddělení bez možnosti odvolání se slovy, že naše stížnost je subjektivního rázu. Každému zaměstnanci bylo dáno k podpisu Rozhodnutí o změně služebního poměru – přeložení s platností od 1. 2. 2023 do 31. 3. 2023,“ informovali lidé ze sociálky podruhé ministra Mariana Jurečku.

„Na základě tohoto Rozhodnutí jsme byli postaveni do situace, kdy nám byla odebrána jistota stálého zaměstnání, která by byla v souladu se zákoníkem práce, jelikož si myslíme, že došlo k porušení § 4 zákona č. 198/2009 Sb. o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů. Nejsme bohužel schopni doložit jakýkoliv podklad toho, že to tak skutečně je, ale dle místních ´tamtamů´ se vedení PSSZ Praha 8 cítí skutečně dotčeno za stížnost, která byla podána. Náš názor vyplývá ze situace, že pro nás nebyly vytvořeny podmínky, které by byly nastaveny tak, abychom se na pracovišti cítili dobře, ba naopak. Navíc všem oddělením, na které jsme byli přeloženi byla předána informace, že jsme zaměstnanci nepřizpůsobiví a komplikovaní,“ stojí v dále v druhém podnětu.

„Našim cílem je zajistit si jistotu stálého zaměstnání, které by nemělo byt ohroženo pouze proto, že člověk využil svých práv a ozval se v případě poukázání na šikanu na pracovišti. Dále nám pak nebyl sdělen výsledek šetření a to především písemně, PSSZ Praha 8 nám oznámila pouze opatření, jak je výše uvedeno. Dále sdělujeme, že tento podnět k prošetření postoje ministerstva práce a sociálních věcí, zasíláme opět anonymně a to z důvodu obavy o svá služební místa a msty se strany nadřízených, ředitelky PSSZ Praha 8, Marie Polesné a ředitelky odboru nemocenského pojištění, Gabriely Zavadilové. Věříme , že tento podnět bude řádně prošetřen,“ stojí v závěru druhé stížnosti.

Ani tentokrát se tímto podnětem ministr práce a sociálních věcí nezabýval.

Bylo potřeba urgentně zajistit činnosti na jiných odděleních

Ekonomický deník proto Marianu Jurečkovi položil několik dotazů, vztahujících se k dění na sociálce na Praze 8.

Otázky Ekonomického deníku na ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku. Foto: Jan Hrbáček

„Jde o záležitost ČSSZ, proto se prosím se svým novinářským dotazem obraťte na ně. Není zvykem ani povinností, aby pan ministr reagoval na dílčí anonymní udání týkající se resortních organizací,“ odvětila na otázky mluvčí ministerstva Eva Davidová.

„Ano, anonymní podání uvádějící podezření na bossing obdrželo MPSV (ministerstvo práce a sociálních věcí – pozn. red.)na konci minulého roku a toto jednání postoupilo k vyřízení dále. Informace jsme získali tím, že nám MPSV výše uvedené anonymní podání postoupilo po jeho obdržení k vyřízení. K vyřízení podání byla příslušná ředitelka Pražské správy sociálního zabezpečení, která následně o způsobu vyřízení písemně informovala ústředního ředitele ČSSZ i MPSV,“ uvedla k otázkám Ekonomického deníku mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová.

Jak Česká správa sociálního zabezpečení s těmito informacemi naložila? Prověřila je?

„ČSSZ se seznámilo se způsobem vyřízení anonymního podání a s ohledem na důkladné prošetření (které zahrnulo i osobní projednání s dotčenými zaměstnanci) neshledalo důvod toto dále prošetřovat i ze své strany. Jelikož se tvrzení uvedená v anonymním podání neprokázala, nebyl důvod přistoupit ke kázeňským opatřením,“ pokračuje Jitka Drmolová.

Proč byl II Odbor nemocenského pojištění sociálky Prahy 8 rozpuštěna a následně zrušen s oznámením o rozdělení zaměstnanců na jiná oddělení?

„Na PSSZ (stejně jako v jiných organizačních jednotkách pod ČSSZ) proběhnou s účinností od 1. 4. 2023 dílčí organizační změny, které dopadají i na toto oddělení, ale tyto změny s výše uvedeným anonymním podání nijak nesouvisí. Dočasné přeložení zaměstnanců na tomto oddělení je ČSSZ známo a bylo způsobeno potřebou urgentně zajistit činnosti na jiných odděleních. Ze stejných důvodů došlo i k následným organizačním změnám (viz výše),“ uzavřela mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová.

Nikdo nic nevyšetřoval

Pracovníci sociálky jsou jednáním svých nejvyšších nadřízených zklamáni. Tvrdí, že výše uvedené organizační změny se dotkly pouze jejich oddělení.

„Nikdo s naším oddělením a s osobami nehovořil způsobem vyšetřovacím, porada byla pouze informativní (mimochodem existuje nahrávka), na které byla přítomna i osoba, na kterou stížnost byla podána. Situace byla řešena formou systematizace, není tedy možné tvrdit, že bossing se neprokázal a je zvláštní, že systematizace proběhla pouze na našem oddělení. Navíc stížnost nebyla zaslána vedení ČSSZ, ale přímo MPSV, odtud tedy měly přijít postupy k vyšetření situace. Očividně se této záležitosti nikdo nechtěl věnovat. Odpovědi ministerstva na vaše otázky jsou v rozporu s tím, co nám bylo řečeno a s tím, jak ´šetření´ probíhalo,“ uvedli pro Ekonomický deník oznamovatelé údajné šikany. 

„Není nám známo, že by byla urgentní potřeba zajistit činnost na jiných odděleních. Cílem bylo nepřizpůsobivé oddělit a zachránit tak ´poškozenou´,“ dodali v komunikaci s Ekonomickým deníkem.

Ekonomický deník loni na podzim upozornil na vyšetřování údajné šikany na libereckém úřadu práce ZDE či ZDE, kvůli které byly prošetřovány náměstkyně ministra práce sociálních věcí Kateřina Sadílková a její kolegyně Marcela Ottová. Případ skončil tak, že byl odvolán šéf republikového ředitelství úřadu Viktor Najmon a čistka se dotkla i jeho nejbližších spolupracovníků. Případ vyeskaloval zveřejněním tajné nahrávky rozhovoru Najmona s Jurečkou, na které mu ministr nabídl za dobrovolný odchod z funkce mimořádnou odměnu.

Jan Hrbáček