Americký modulární reaktor NuScale v posledních měsících pronásledují problémy. Nejprve se ukázalo, že bude oproti původním slibům výrazně dražší. Teď se objevila nečekaná konkurence – nabídka elektřiny z geotermální energie, se kterou přišla firma NV Energy. Sdružení municipalit ze státu Utah se bude muset rozhodnout, které nabídce dá přednost.
Situaci v Utahu popsal energetický expert Dennis Wamsted z amerického Institutu pro ekonomiku energetiky a finanční analýzu (IEEFA) na názorovém webu Energy Post. Uvádí, že NuScale zdražením nabídky elektřiny z připravované jaderné elektrárny v Idaho Falls na 89 dolarů za megawatthodinu vyprovokoval k protinabídce firmu NV Energy. Ta nabízí stejný instalovaný výkon, avšak za nižší cenu – přibližně 70 USD/MWh.
NV Energy přitom není žádný „no name“ podnik. Jedná se o dceřinou společnost koncernu Berkshire Hathaway, za nímž stojí legendární investor Warren Buffett. Zmíněná firma nedávno požádala státní regulační orgány, aby schválily dva projekty na využití geotermální energie. Jedná se o 140 megawattů nového výkonu s provozem v letech 2028 až 2053. Umístěny budou na území státu Arizona a mají produkovat 1,05 TWh elektřiny ročně.
Wamsted to vidí poměrně jednoznačně. Elektřina od NV Energy bude k dispozici o dva roky dříve než ta z jaderné elektrárny v Idaho Falls. Rozdíl v ceně byl již zmíněn. NV Energy navíc sází na již používanou technologii, zatímco NuScale staví první zařízení svého druhu. Její model malého modulárního reaktoru sice již získal definitivní schválení designu od amerického regulátora U.S. NRC, ale tím dobré zprávy končí.
Jaderná klasika: bude to později a za vyšší cenu
Již v létě loňského roku musel investor Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) zmenšit rozsah elektrárny z dvanácti na šest reaktorů kvůli nízkému zájmu odběratelů elektřiny. Na konci minulého roku přišla nepříjemná zpráva od dodavatele. Jaderná elektrárna nebude vyrábět elektřinu za původně avizovaných 58 USD/MWh, ale za zhruba 90 USD/MWh. Pokud by část investičních nákladů neuhradila dotace od federální vlády USA, tak by náklady byly ještě o 30 dolarů vyšší.
Aby těch špatných zpráv nebylo málo. UAMPS v současné době předpokládá, že výstavba jaderné elektrárny v Idaho Falls nebude zahájena dříve než koncem roku 2025. Dokončena má být v roce 2030. Jedná se o několikátý posun v plánovaném harmonogramu. Například ještě v červnu roku 2018 účastníci počítali se spuštěním elektrárny v roce 2026.
Technologický startup NuScale Power se sídlem v Portlandu v Oregonu vyvinul malý modulární reaktor. Původně měl mít elektrický výkon 60 megawattů, což později firma zvýšila na 77 MW. Mezi jeho výhody patří to, že jednotlivé díly (moduly) lze snadno převést na místo určení po silnici nebo po železnici. Tyto malé reaktory lze sdružit do celků o čtyřech, šesti či dvanácti jednotkách.
Nová technologie vyvolala vlnu zájmu ve světě. Mezi nejvážnější zájemce patří polský těžební koncern KGHM Polska Miedź, který letos v únoru podepsal smlouvu o dodávce nejméně čtyř reaktorů NuScale. Současně NuScale patří mezi sedm dodavatelů technologií modulárních reaktorů, se kterými ČEZ vyjednává o možné dodávce zařízení do elektrárny Temelín.
David Tramba