Výsledek hospodaření ČEZu je lepší, než předpovídali analytici.
Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy v roce 2015 dosáhl 27,7 mld. Kč, což je o více než 700 mil. Kč nad původním očekáváním, a to navzdory dalšímu poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny a nižší výrobě v jaderných elektrárnách. Pozitivně působilo zejména vrácení části daně za emisní povolenky z let 2011 a 2012 a úspěšné plnění programu úspor a růstových opatření. Skupině ČEZ se podařilo snížit stálé náklady o 3 mld. Kč a současně navýšit celkové výnosy na 210 mld. Kč a to zejména díky růstu objemu prodeje elektřiny, plynu i tepla koncovým zákazníkům. Podrobně Ekonomický deník o hospodaření ČEZu informoval ihned po vydání tiskové zprávy v úterý dopoledne.
Generální ředitel Daniel Beneš na dopolední tiskové konferenci uvedl, že cena elektřiny je v České republice nejnižší v regionu střední Evropy. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl hodnoty 65,1 mld. Kč a meziročně poklesl
o 10 %. „Skupina ČEZ dokázala v roce 2015 vygenerovat o 1,9 mld. Kč vyšší provozní cash flow než v roce 2014 a snížit čistý dluh o 16 mld. Kč“, uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák. V posledních měsících došlo k dramatickému propadu velkoobchodních cen elektřiny, který svým rozsahem ohrožuje finanční stabilitu řady evropských energetik. Ratingové agentury proto přistoupily mimořádné hromadné revizi ratingů celého odvětví. V rámci revize agentury Standard & Poor’s byly do režimu „creditwatch“ (možné snížení ratingu) zařazeny mimo jiné společnosti E.ON, EDF, RWE, EnBW, Vattenfall, Verbund a Engie. Společnosti ČEZ byl potvrzen rating A- se stabilním výhledem.
Beneš mimo jiných aspektů vyzvedl také loňské prolomení limitů těžby v dole Bílina, kde je předpoklad další těžby 100-150 tun, což je pro ČEZ jeden z klíčových dodavatelů uhlí pro elektrárny ČEZu. „Ušetřili jsme také skoro 3 miliardy korun na provozních nákladech, což považuji za slušný úspěch,“ uvedl před zaplněným sálem Beneš. Vyzdvihl také zvyšování počtu zákazníků po distribuci plynu, kterých v loňském roce přibylo o 37.000.
Ředitel divize finance Martin Novák k hospodaření ČEZu uvedl, že se pozitivně promítl také zpětný odkup emisních povolenek. Podotkl také, že většina konkurentů v Evropě musela v poslední době odepisovat svá aktiva, například E.ON odepsal 626 miliard korun, což je 20 x více, než ČEZ.
V letošním roce očekává skupina ČEZ 60 miliard EBITDA.
Jiří Reichl