Na pomoc lidem ohroženým inflací a drahými energiemi máme připravených 177 miliard korun, uvedl po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Pomoc, kterou Fiala nazval „deštníkem proti drahotě“, tak bude v Česku jedna z nejvyšších v Evropě v poměru k HDP. Jednou z hlavních forem podpory bude „úsporný tarif“, tedy státní dotace na úhradu části nákladů za energie.
Zatímco příspěvek na bydlení bude individuální, státní dotace na energie bude plošná. Jak po dnešním jednáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, ještě letos stát domácnostem prostřednictvím úsporného tarifu sníží náklady o 2000 korun. Když k tomu připočítáme odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje platné od října, dosáhne pomoc v případě běžných domácností zhruba 4000 korun.
Významnější finanční pomoc stát vyplatí až začátkem příštího roku. Tady se už bude podpora vztahovat i na spotřebu zemního plynu a dálkového tepla. Podle Síkely celková pomoc dosáhne u domácností s nízkou spotřebou zhruba 11 tisíc korun, u domácností se střední spotřebou 14 až 15 tisíc korun, domácnosti s nejvyšší spotřebou dosáhnou na 18 tisíc korun státní pomoci.
Do celkové podpory se počítá jak příspěvek prostřednictvím úsporného tarifu, tak i odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. Ten dnes v případě domácností dosahuje 599 korun za jednu megawatthodinu elektřiny (včetně DPH). Celkově má stát na úsporný tarif připraven balík 40 miliard korun, po započtení pomoci firemním zákazníkům se jedná celkem o 66 miliard korun.
Příspěvek by měl stát vyplácet přes operátora trhu přímo jednotlivým obchodníkům, kteří dotaci následně zohlední v nejbližších měsíčních zálohách. O příspěvek na elektřinu a plyn nebude nutné žádat, každý spotřebitel jej získá automaticky. Neplatí to však u žádostí o příspěvek na teplo, o které budou muset požádat vlastníci konkrétní nemovitosti nebo společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ).
Více o úsporném tarifu se dočtete ve zprávě Ekonomického deníku vydané v polovině srpna.
dtr