INZERCE

S odhalením reálné vlastnické struktury českých podniků umí státní evidence pomoct jen v některých případech. Foto: Pixabay

Evidence skutečných majitelů firem v Česku: často uvádí nesmysly, ale umí i překvapit

Veřejná evidence skutečných majitelů firem funguje na portálu Justice.cz o něco déle než jeden rok. Zkušenosti s ní lze asi nejlépe vyjádřit termínem smíšené pocity. V některých případech selhává a uvádí zcela zavádějící informace o vlastnictví podniků. Jindy naopak přináší zajímavé a veřejně neznámé informace. Třeba o majetkových poměrech v česko-slovenské investiční skupině Penta.

Skupina Penta Investments sice zveřejňuje jména akcionářů neboli partnerů, avšak nekomentuje výši jejich podílů. Dokonce ani jinak spolehlivý slovenský Register partnerov verejného sektora tuto záhadu nevyřešil. Nalézt v něm lze jen obecné vyjádření, že podíl rodiny Haščákových je „větší než 25 procent, ale menší než 49 procent.“ Stejně tak slovenský registr udává podíl Marka Dospivy.

Rozkrytá struktura Penty

Česká evidence skutečných majitelů je v tomto případě konkrétnější. Například u sázkové společnosti Fortuna Entertainment Group uvádí nepřímý podíl Marka Dospivy 43,56 procenta a rodiny Haščákových 44,01 procenta. V případě lékáren Dr. Max Pharma je u jména Marka Dospivy uveden podíl 45,96 procenta a u Haščákových 45,77 procenta.

Na výše uvedených podílech je zajímavé i to, že reflektují loňské změny ve vlastnické struktuře Penty. Stáhl se z ní slovenský manažer Jozef Oravkin, který byl se zhruba 10procentním podílem třetím velkým podílníkem. Jaroslav Haščák (dlouholetý šéf slovenské části Penty, zatímco Dospiva řídí aktivity v Česku) svůj podíl vložil do svěřenského fondu, jehož beneficienty jsou Haščákova manželka Valeria a jejich dva neplnoletí synové.

Narazit lze i na další zajímavé údaje o majetkových poměrech v českém byznysu. Třeba to, v jakém poměru vlastní tuzemští miliardáři výrobce netkaných textilií PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens). Eduard Kučera zde má 26 procent, jeho kolega z Avastu Pavel Baudiš 24 procent. Zbytek kontroluje Oldřich Šlemr. Co se týká společné investice do pražského hotelu Intercontinental, tak tady má každý ze zmíněné trojice zhruba třetinový podíl.

V případech jiných známých byznysmenů nabízí český registr často velmi mizerné informace. Třeba v případě chemiček Deza a Lovochemie systém uvádí nejen reálného koncového vlastníka Andreje Babiše, ale spolu s ním vyjmenuje i celé představenstvo Agrofertu. Podobně zamlžené je také vlastnictví Energetického a průmyslového holdingu (EPH), kde česká evidence uvádí jako jediného koncového vlastníka Daniela Křetínského. Naopak „zatajila“ Patrika Tkáče, který má mít dle veřejných zdrojů v EPH téměř 44procentní podíl.

Slovenský registr jako vzor

Podobně jako před rokem, kdy se Ekonomický deník evidenci vlastníků firem věnoval, je zavádějící osoba údajného vlastníka internetového obchodu Alza.cz. Jako „vlastník s nepřímým 100% podílem na hlasovacích právech“ je zde uveden Pavel Steinwicht, což je právník zastupující reálného majitele Aleše Zavorala.

Obecně bývá spolehlivějším zdrojem informací slovenský Register partnerov verejného sektora, který už od února 2017 podrobně popisuje vlastnickou strukturu včetně všech mezistupňů – a to včetně firem v daňových rájích. Jeho slabinou je, že nezahrnuje všechny podniky, ale jen společnosti napojené na dotace a veřejné zakázky. I přes tato omezení poodhaluje majetkové poměry v řadě českých společností.

David Tramba