Extrémní zdražení nákladů na elektřinu a plyn nepostihne pouze bývalé klienty Bohemia Energy a dalších padlých firem. Někteří z menších dodavatelů zdražili tak mohutně, že jejich ceny převyšují i to, co platí lidé u dodavatele poslední instance. Jako výhra v loterii se naopak ukazují základní ceníky největších dodavatelů elektřiny a plynu.

Jako příklad uveďme třeba typickou domácnost, která elektřinu nepoužívá k vytápění ani ohřevu vody. Při spotřebě 3000 kilowatthodin za rok může během příštího roku za elektrickou energii zaplatit 18 tisíc, ale také až 29 tisíc korun. Záleží na dodavateli a typu smlouvy. Jako nejvýhodnější se v tuto chvíli jeví základní ceníky společností E.ON Energie a Pražská energetika. Má to ale jeden háček: pro nově příchozí jsou tyto nabídky prakticky nedostupné.

Největší finanční pohromou jsou v současné době ceníky vázané na spotové ceny energií na velkoobchodním trhu. Ty podle zpráv z trhu doslova vnucuje svým odběratelům třeba společnost Armex Energy; těsně před svým říjnovým kolapsem se o totéž snažila také Bohemia Energy.

Základní srovnání dodavatelů elektřiny pro rok 2022 naleznete v tabulce níže. Jedná se o pročet dle kalkulátoru webu tzb-info.cz, platný pro hlavní město Prahu. V ostatních regionech mohou cenové nabídky vypadat jinak, což je dáno různou cenovou strategií dodavatelů i rozdílnou výší regulovaných cen distribuce elektřiny.

Srovnání dodavatelů elektrické energie

dodavatelroční náklady (Kč)
E.ON Energie*, Pražská energetika*18 000
ČEZ*, innogy, MND22 500
Pražská energetika, ČEZ (fixace 3 roky), Centropol (na 2 roky),
Nano Energies, EP Energy Trading, Dobrá energie
23 000
většina malých dodavatelů23 500 – 29 000
dodavatel poslední instance30 200
Yello, Lidová energie (Spot)30 500
Srovnání nabídek dodavatelů elektřiny (sazba D02, spotřeba 3 MWh/rok, v Praze). * základní ceník nedostupný pro nové zájemce. Zdroj: kalkulátor webu tzb-info.cz (zaokrouhleno)

Jako druhý příklad uvádíme pražskou domácnost, která využívá zemní plyn k ohřevu vody a vaření (ale ne k vytápění). Roční spotřeba v modelovém příkladu dosahuje 8 megawatthodin za rok. Také zde platí, že výhrou bylo zůstat u největších dodavatelů, tedy u společností Pražská plynárenská nebo innogy Energie. V takovém případě odběratel zaplatí 18 tisíc za rok, u nejméně výhodných dodavatelů na trhu to může být až dvojnásobek.

Srovnání dodavatelů zemního plynu

dodavatelroční náklady (Kč)
innogy*17 400
Pražská plynárenská*18 000
ČEZ, Pražská plynárenská (fixace), SPP, Armex Energy aj.20 000 – 21 000
Lama Energy, E.ON Energie, Dobrá energie, Centropol (na 2 roky)22 000
většina malých dodavatelů25 000 – 31 500
Yello, Lidová energie, Františkovy energie, Easy Power aj.34 000 – 36 000
Srovnání nabídek dodavatelů plynu (vaření a ohřev vody, spotřeba 8 MWh/rok, v Praze). * základní ceník nedostupný pro nové zájemce. Zdroj: kalkulátor webu tzb-info.cz (zaokrouhleno)

Určité štěstí mají odběratelé v tom, že mezi nejdražší dodavatele patří spíše jen malé společnosti. Z těch větších lze jmenovat Yello, od kterého elektrickou energii odebírá 35 tisíc zákazníků a plyn 16,5 tisíce. Františkovy energie dodávaly v říjnu elektřinu do 1936 odběrných míst a zemní plyn do 2426 míst. V případě Lidové energie se jednalo o ještě nižší čísla.

Největší dopad do rodinných rozpočtů čeká na domácnosti, které vytápějí svůj byt či domek zemním plynem nebo elektřinou. V jejich případě se meziroční zvýšení nákladů bude pohybovat často v řádu desítek tisíc korun. Srovnání nabídek dodavatelů pro domácnosti s vytápěním na elektrickou energii nebo na zemní plyn přinesl Ekonomický deník v polovině listopadu.

Mohlo by vás zajímat

David Tramba