INZERCE

Spotřeba zemního plynu, ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Výdaje na vytápění domu zemním plynem někomu zdraží o desetinu, jinému na dvojnásobek

Vytápění rodinného domu zemním plynem se vzhledem k růstu velkoobchodních cen, zdražení ceníků i pádu Bohemia Energy mnoha lidem výrazně prodraží. Zatímco za poslední rok dosahovaly průměrné náklady 35 až 45 tisíc korun, v příštím roce to může být až 90 tisíc. Naopak se starými dobrými základními ceníky bude zdražení třeba „jen“ desetiprocentní.

Ve výhodě jsou domácnosti, které mají zafixovanou cenu nebo dnes už těžko dostupné základní ceníky. Ty se staly doslova „podpultovým zbožím“ současného trhu s energiemi. Největší dodavatel plynu innogy by si u sledovaného modelového příkladu i po nedávném zdražení o zhruba 10 procent naúčtoval za rok okolo 46 500 korun. Statisíce odběratelů na tuto cenu dosáhnou, noví zájemci však už ne.

Modelový příklad, který Ekonomický deník propočítal s využitím nezávislého kalkulátoru cen na webu tzb-info.cz, se týká domácnosti připojené k síti GasNet s roční spotřebou 30 MWh zemního plynu, a to zejména na vytápění. V Praze a na jihu Čech, kde je jiný provozovatel plynovodů, je situace podobná (pouze lídrem trhu je Pražská plynárenská, respektive E.ON Energie).

Doporučení pro bývalé klienty Bohemia Energie nebo jiných padlých dodavatelů zní jednoznačně: nezůstávejte u dodavatele poslední instance (DPI). Tím je ve sledovaném případě innogy Energie. Modelová domácnost s vytápěním na plyn by v takovém případě za 12 měsíců zaplatila 96 600 korun včetně daní a distribučních poplatků. Je to spíše jen teoretický výpočet, v režimu DPI lze totiž zůstat nejdéle šest měsíců.

Pokud musíte z jakéhokoli důvodu (až už je to konec fixace z minulosti nebo krach Bohemia Energy či jejích dceřiných firem) měnit dodavatele, za úvahu rozhodně stojí plyn na dobu neurčitou od společnosti ČEZ Prodej. Za současných podmínek u modelového příkladu vychází na necelých 65 tisíc korun. Jenže – na rozdíl od nabídek s fixací ceny na několik let – by zde měl mít zákazník prospěch z očekávaného poklesu zemního plynu, ke kterému podle všech předpokladů dojde na jaře či v létě příštího roku.

Naopak je zapotřebí varovat před nabídkami, které jsou ještě dražší než nevýhodná dodávka v režimu DPI. Týká se to vesměs menších dodavatelů, mezi něž patří Carbounion Bohemia, Rodinná energie, Lidová energie či Yello. V těchto případech hrozí, že zákazník se spotřebou 30 MWh/rok zaplatí až 120 tisíc korun, tedy 10 tisíc měsíčně.

Srovnání vybraných ceníků u velkých dodavatelů zemního plynu. Modelový příklad: domácnost se spotřebou 30 MWh/rok (vytápění plynem). Zdroj: kalkulátor webu tzb-info.cz

Podobné srovnání, týkající se vytápění domu či bytu elektrickou energií, vydal Ekonomický deník v neděli 14. listopadu.

Podle údajů Českého statistického úřadu z února 2017 používalo zemní plyn k vytápění svého bytu či domu 36 procent domácností. Zatímco na panelových sídlištích dominuje dálkové vytápění z teplárny, v rodinných domech i starší cihlové zástavbě bývá hlavním zdrojem tepla plynový kotel. Výjimku tvoří menší a odlehlé obce, které nejsou připojeny k plynovodní síti.

Cena zemního plynu v posledních měsících prudce vzrostla, přičinám se Ekonomický deník věnoval ve zprávě zde. Zatímco loni mohli dodavatelé nakoupit zemní plyn na velkoobchodním trhu po 15 eurech za MWh, nyní se plyn ke spotřebě v nejbližších měsících obchoduje za 80 až 90 eur. V delším horizontu se cena vrací k normálu, například plyn se spotřebou v roce 2024 vychází na zhruba 25 eur/MWh.

David Tramba