Regulovaná složka ceny zemního plynu pro domácnosti vzroste v průměru o 2,4 procenta. Nejmenší bude nárůst na distribučním území GasNet, které pokrývá většinu republiky (o 1,8 procenta). Na distribučním území EG.D v jižních Čechách se regulovaná složka zvýší o 3,3 procenta, u Pražské plynárenské Distribuce o 5,9 procenta.

Nadprůměrný růst ceny distribuce v Praze je podle vyjádření předsedy Rady ERÚ Stanislava Trávníčka způsoben nutnými investicemi do obnovy plynovodní sítě. Ve všech regionech se pak v regulovaných cenách projevila rostoucí cena plynu na burze, která se promítá do výdajů na krytí ztrát v síti. Celorepublikově, tedy na všechny odběratele, se rozpočítávají i náklady na nový plynovod Moravia Capacity Extension, který buduje správce páteřní sítě NET4GAS.

Podobně jako v elektroenergetice platí, že celkové náklady domácností a firem za zemní plyn prodraží hlavně vývoj tržní části ceny. Plyn na energetických burzách za posledních dvanáct měsíců zdražil čtyřnásobně (při srovnání nákupu plynu na následující rok). Vzhledem k tomuto extrémnímu růstu se snižuje podíl regulované složky na výsledné ceně plynu. V případě domácností se podíl regulované složky meziročně snížil z 30 na 18,5 procenta.

V případě velkoodběratelů a středních odběratelů plynu regulovaná složka ve většině regionů mírně klesne. Pokles čeká odběratele na distribučním území EG.D (-3,5 %) a GasNet (-1,2 %). Regulovaná složka naopak velkoodběratelům a středním odběratelům vzroste na území Pražské plynárenské Distribuce (o 7,6 %), a to ze stejného důvodu jako u domácností.

Předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček na tiskové konferenci uvedl orientační propočet, o kolik se zdraží výdaje za zemní plyn domácnostem. Nejedná se však o průměr, propočet zahrnuje nejčastější ceníky největších dodavatelů a týká se domácností, které nemusely změnit dodavatele. Růst nákladů se dotkne zejména lidí v bytech či domech vytápěných zemním plynem. Nárůst nákladů zde dosáhne 6 až 10 tisíc korun, tedy zhruba o 25 procent oproti cenám za poslední rok.

Mohlo by vás zajímat

Vývoj nákladů na zemní plyn v příštím roce (domácnosti, které nezměnily smlouvu či dodavatele). Zdroj: ERÚ

Podobně jako v případě elektrické energie i zde platí, že lidé, kteří dodavatele museli změnit, si připlatí výrazně více. Týká se to třeba bývalých odběratelů od Bohemia Energy a jejích dceřiných firem. V polovině listopadu Ekonomický deník zveřejnil srovnání nabídek pro domácnosti, které používají zemní plyn k vytápění domu. Tam, kde dříve dosahovaly průměrné náklady 35 až 45 tisíc korun včetně DPH, to v příštím roce může být 55 až 90 tisíc korun.

David Tramba