Náročnou zimu i celý příští rok mají před sebou domácnosti, které svůj byt či rodinný domek vytápějí elektrickou energií. Modelový příklad propočítaný Ekonomickým deníkem ukazuje, že lidé, kteří dosud za celý rok platili za elektřinu 50 až 65 tisíc korun, v příštím roce zaplatí 95 až 150 tisíc korun. Samozřejmě za podmínky, že se ceníky dodavatelů v příštích měsících nezmění.
Výjimku tvoří část domácností se staršími smlouvami, které jsou už dnes pro nové zájemce nedostupné (v některých případech to jsou i základní ceníky). Kdo je má, může si oddechnout. Nárůst bude v jeho případě výrazně nižší než v úvodu zmíněných 45 až 100 tisíc ročně. V případě cenových fixací u seriózních dodavatelů bude nulový.
Dnes již nemá smysl hlídat, kteří dodavatelé zdražili; s cenou šli nahoru všichni. Ale vyplatí se sledovat, o kolik ceníky navýšili. Rozdíly mezi dodavateli jsou totiž vysoké, a sice v řádu desítek tisíc korun za rok. Týká se to domácností, které růst ceny elektrické energie ohrožuje nejvíc – těch, které své obydlí vytápějí akumulačními kamny nebo přímotopy.
Modelový příklad, který Ekonomický deník propočetl s využitím nezávislého kalkulátoru cen na webu tzb-info.cz, se týká početnější domácnosti připojené k síti ČEZ Distribuce, s tarifem D45 a spotřebou 1 MWh elektřiny ve vysokém a 18 MWh v nízkém tarifu ročně. V Praze a na jihu republiky (síť EG.D) je situace velmi podobná.
Srovnání vybraných ceníků – domácnost s elektrickým vytápěním
Základní rada zní: pokud jste byli u Bohemia Energie nebo jiných padlých dodavatelů, nezůstávejte u dodavatele poslední instance (DPI). Tím je ve sledovaném případě ČEZ Prodej. Modelová domácnost s vytápěním na elektřinu by v takovém případě za 12 měsíců zaplatila zhruba 150 tisíc korun. Nejspíš tedy méně, protože v režimu DPI lze zůstat nejdéle šest měsíců.
Jenže ani přechod jinam nemusí nutně vést k úspoře nákladů. Alternativní dodavatel Yello nebo u některých produktů Vemex Energy mají podobný ceník jako ČEZ Prodej v režimu DPI. Vůbec nejdražším dodavatelem na trhu je podle aktuálního propočtu kalkulátoru webu tzb-info.cz firma Energie Pro. V úvahu též nelze brát nabídky, jejichž platnost skončí do letošního Silvestra.
Mohlo by vás zajímat
Relativně nejlépe z větších dodavatelů na trhu vycházejí Pražská energetika a Pražská plynárenská. Modelová domácnost s elektrickým vytápěním by u nich za rok zaplatila okolo 95 tisíc korun. O něco málo dražší je pak nabídka společnosti ČEZ Prodej s fixací ceny na tři roky nebo nabídka firmy Nano Energies. Naopak za neatraktivní lze označit aktuální nabídky společností MND či Vemex Energie pro nové zákazníky, totéž platí o nabídce Skupiny ČEZ na jeden rok.
Týká se to každé desáté domácnosti
Podle dat Českého statistického úřadu zveřejněných v únoru 2017 používalo elektrickou energii k vytápění svého bytu či domu 9,5 procenta domácností (pro srovnání: zemní plyn mělo 36 procent, dálkové teplo 40 procent lidí). Situace se různí podle regionu, ve Středočeském, Královéhradeckém a Libereckém kraji mělo vytápění na elektřinu okolo 15 procent domácností.
Cena elektrické energie v posledních měsících prudce vzrostla, existuje pro to celá řada příčin. Zásadní je vliv rostoucích cen zemního plynu a emisních povolenek. Vývoj na velkoobchodním trhu donutil zdražit všechny dodavatele včetně toho největšího, kterým je ČEZ Prodej. Situaci dále zkomplikoval kolaps společnosti Bohemia Energy a jejích dceřiných firem, což vedlo k převodu 618 tisíc odběrných míst na elektřinu do režimu DPI.
David Tramba