Mateřské společnosti ČEZ zůstanou na krku viset dvě firmy, které se do nové zelené vize české energetické skupiny vůbec nehodí. ČEZ přiznal, že se mu nepodařilo prodat polské uhelné elektrárny Chorzów a Skawina. Nyní proto začíná přemýšlet, jak je do budoucna nahradit za nízkoemisní zdroje energie.

K neúspěšnému prodeji vydal ČEZ jen velmi stručné prohlášení: „Prodejní proces výrobních aktiv v Polsku byl zastaven, protože nabídnuté ceny nebyly dostatečně ekonomicky atraktivní. Skupina ČEZ zahájila aktualizaci koncepcí obou lokalit s cílem zabezpečit co nejdříve dodávky tepla z moderních nízkoemisních zdrojů.“

Dalo se to čekat

Na pravděpodobný krach jednání o prodeji polských elektráren upozornil Ekonomický deník již v srpnu. Podle polských médií měl vážný zájem o tato aktiva pouze největší polský energetický koncern PGE Polska Grupa Energetyczna. Další možní uchazeči včetně koncernů PGNiG a Tauron v průběhu soutěže zájem ztratili. Pro zahraniční investory není polská energetika snadným působištěm, a tak do této země nepřicházejí a naopak se stahují.

Elektrárny Chorzów a Skawina nejsou příliš významné z hlediska výroby elektrické energie, pokrývají asi jedno procento polské spotřeby (pro srovnání: kontroverzní Turów u polsko-česko-německého trojmezí vyrábí okolo pěti procent elektřiny). Význam však mají jako zdroj tepla pro okolní města. Elektrárna Skawina vytápí západní část Krakova. Chorzów dodává tepelnou energii do Katovic i dalších měst v průmyslovém hornoslezském regionu.

Mezi oběma elektrárnami je jeden zásadní rozdíl. Modernější Chorzów s elektrickým výkonem 238 MW byl uveden do provozu v roce 2003, naopak Skawina (330 MW) je stará už více než šedesát let. ČEZ obě elektrárny koupil v roce 2006 od původního amerického vlastníka. Tehdy za ně zaplatil téměř 11 miliard korun. Vzhledem k ohlášenému odklonu od spalování uhlí zahájil ČEZ v září loňského roku prodejní proces.

Odchod z Rumunska a Bulharska

Navzdory tomuto neúspěchu je faktem, že Skupina ČEZ letos výrazně omezila své aktivity v zahraničí. Ke konci března se podařilo dotáhnout prodej rumunských dceřiných společností, v jednom balíku je za 24,6 miliardy korun koupily fondy skupiny Macquarie. Na konci července následovala divestice bulharských podniků z oboru distribuce a prodeje elektřiny, za 8,6 miliardy korun je koupila investiční skupina Eurohold.

Pro připomenutí: v květnu vedení ČEZ představilo novou firemní strategii, která počítá s odstavením většiny uhelných bloků do roku 2030. Místo nich chce ČEZ pořídit 6000 megawattů nového výkonu v obnovitelných zdrojích, hlavně ve fotovoltaice. Po roce 2030 se zaměří na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech a odstaví zbývající uhelné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat

David Tramba